Opce

Seriál praktického opčního obchodování – týden 20: Shoulder season v plném proudu

Název tohoto článku jsme nazvali „Shoulder season v plném proudu“. Co znamená pojem shoulder season ? V terminologii zemního plynu se jedná o období, kdy HDD i CDD jsou na minimech a tedy poptávka po zemním plynu je sezónně nízká. Jelikož produkce se během roku příliš nemění, je logické, že v tomto období jsou přítoky zemního plynu  do zásobníků na maximech. Shoulder season nastává dvakrát do roka  – na jaře a na podzim.

Shrnutí týdne

Minulý týden pro naše portfolio byl přívětivý. Ceny zemního plynu setrvávaly nízko a umožnily další rozpad časové hodnoty call opcí. Výnos od začátku května se tak poprvé přehoupl přes 2% a činil cca 5,6% anualizovaně. Od října se budeme snažit tento výnos směřovat k 8-10% p.a.. To bude znamenat zvýšení rizika, počtu pozic, delty, ale i drawdownů. Jelikož zimní sezóna bývá na plynu volatilnější, pokusíme se skrze opce tuto volatilitu plně využít.

Obr.1: Account Overview
Obr.1: Account Overview

Změny v portfoliu

V minulém týdnu došlo k historicky prvnímu automatickému obchodu v našem portfoliu. Možná si ještě vzpomínáte, že v minulém článku jsme uvedli: „Nastavili jsme čekací příkazy na 5 ks short BOIL Oct 21 2018 @ 28.00 na cenách 0.95 USD, 1.10 USD, 1.25 USD, 1.40 USD a 1.65 USD, tyto příkazy budou pravděpodobně vyplněny, pokud v blízké době opět dojde k nárůstu ceny BOIL.“ Několik z těchto příkazů bylo skutečně vyplněno, když došlo mezi 10-12. zářím k drobnému nárůstu ceny plynu. Zashortovali jsme tedy tři nové opce. Jelikož jsme nastavili automatické take-profit příkazy na 0.70 USD, a ve zbytku týdne došlo opět k propadu ceny plynu, došlo i na realizaci zisku třetí vypsané opce (s kreditem 1.25 USD) za 0.55 USD. Pozitivní na celé věci je, že celý týden jsme se na portfolio prakticky nedívali a nechali ho běžet samospádem a bez emocí. Nyní máme tedy z říjnových opcí vypsány již pouze dvě opce a tři opce opět čekají na možné vyplnění (na cenách 1.25 USD, 1.40 USD a 1.65 USD).

S tím, jak se bude blížit zima a volatilita se zvýší, věříme, že toto automatizované obchodování skrze přednastavené příkazy bude hrát větší a větší roli. Dobrá zpráva je, že všechny účastníky kurzu před zimou toto automatizované obchodování naučíme, a to jak v poloautomatické rovině (ruční zadání příkazu a take-profit příkazu), tak i v plně automatizované rovině, které může obchodovat celý měsíc po dobu života opce samo. Rozhodli jsme se to udělat jako poděkování za projevenou důvěru účastníkům kurzu.

Novinky na fundamentech

Jak jsem uvedl na začátku, nacházíme se v shoulder season a zásoby nám rostou. V porovnání s osmiletým průměrem zásoby díky stále velmi pozitivní teplotně očištěné bilanci mezi nabídkou a poptávkou pomalinku rostou, viz. graf níže, ale stále jsou stále velmi nízko. Do zimy tak jdeme s rekordním deficitem zásob, což dává prostor pro možný prudký výstřel v cenách zemního plynu směrem vzhůru. Stále dává tedy smysl shortovat větší množství až při cenách blíže 3 USD/MMBtu než 2.75 USD/MMBtu.

Obr.2: Odchylka stavu zásob vůči osmiletému průměru
Obr.2: Odchylka stavu zásob vůči osmiletému průměru

Pozvánka na závěr

Připravili jsme pro vás další sérii webinářů zdarma. Zaměříme se na finanční krizi a jak se v ní chovat. Na mém webináři se podíváme na opční strategie, které nám pomohou se chránit pri případ další finanční krize. Detaily a registrace najdete zde.