Akcie

Michal a jeho cesta k akciím…

Letos je to první rok, co jsem se začal věnovat akciím na popud Zdeňka. Díky za to! Akcie mi nyní připadají jako skvělá volba investic a pasivního příjmu ve formě dividend. Zdeněk, jeho kurz a hlavně osobní konzultace, jako s mým kolegou mi dávají opravdu skvělou formu vzdělání. Sám se ale považuji za naprostého začátečníka a nejsem v tom sám.

Je nás opravdu spousty, co kurzem jako účastníci prošli. Michala jsem poznal již před nějakým časem a akciím se sám začíná taktéž věnovat. Rozhodl jsem se ho tedy vyzpovídat v krátkém rozhovoru, jak mu samotnému kurzy pomohly v jeho cestě.

1. Řekl byste nám něco o vás? Čemu se věnujete, kolik vám je…

Jmenuji se Michal Rogozný, je mi 54 let a pracuji jako manažer ve společnosti Notino. Narodil jsem se a žiju v Ostravě.

2. Proč jste se rozhodl pro akciový kurz?

Svět burzy mě už delší dobu fascinuje. Rád se učím nové věci a zpočátku trading, později investování se stalo jedním z mých největších koníčků.

V akciích vidím způsob, jak překonat inflaci, zhodnotit uspořené peníze a zabezpečit se na stáří. Nespoléhám na stát a důchod. Moje generace co se týče penzí na tom nebude až tak zle, špatné to budou mít moje děti.

3. Jaké jste měl znalosti, než jste se do kurzu pustil?

Začínal jsem asi jako většina s Forexem u jedné nejmenované brokerské společnosti. Shodou okolností byl mým Account managerem Honza Rohrbacher 😊 Jeho participace na projektech Trhy.cz a Quastic byla pro mě zárukou kvality pořádaných kurzů. Jeho kurz o opcích byl vůbec první, který jsem si koupil. Opcím se už věnuji dlouho a protože chci také využívat nákupy akcií přes výpisy PUT opcí, logicky mě to zavedlo sem – umět si vybrat společnosti, které jsou zdravé a nejsou předražené.

4. Co vám kurz dal?

Myslím si, že hodně. Dokáži se zorientovat v kvartálních a ročních zprávách společností. Už to nejsou jenom čísla v řádcích. Naučil jsem se jaké ukazatele jsou pro analýzu podstatné, jak je vypočítat a jaké jejich hodnoty jsou pro firmy ještě zdravé a jaké už ne.

Zjistil jsem také, jak klíčový je pro úspěšnou společnost brand, marketing a její management.

5. Jak hodnotíte rozsah kurzu a kvalitu podání informací?

Myslím si, že můžu srovnávat – během let jsem se účastnil řady kurzů, ať už placených anebo neplacených. Akciový kurz jde hodně do hloubky. Nejenom, že se probírají obecné informace, najdeme zde i specifika pro různé sektory. Výborné jsou i online analýzy vybraných společností.

Informace jsou v kurzu podávány srozumitelně, přehledně a jasně. V případě, že někdo něčemu nerozumí, může se zeptat v online fóru a buď Zdeněk co by lektor nebo někdo z účastníků dovysvětlí. Když už jsme u těch diskusí – možná je škoda, že příspěvků tam není až tolik. Na spoustu dotazů člověk hned nepřijde a já osobně fóra projíždím rád. Na druhou stranu to asi svědčí o tom, že je výklad opravdu srozumitelný Abych to zrekapitulovat – kurz je na profesionální úrovni.

6. Už jste do něčeho investoval?

Ano investoval. Mám vyčleněný určitý kapitál, se kterým můžu disponovat. Z této částky jsem zatím investoval přibližně 10%. Nesnažím se akcie kupovat zbrkle, ale postupně a cenu si tak průměrovat. Po letošních high očekávám propad a chci být připravený na zainvestování daleko větší částky.

Michal Rogozný, student akciového kurzu a investor

Michalovi chci velice poděkovat za poskytnutí rozhovoru a přeji mu do budoucna hodně štěstí v investicích. A pokud se chcete taky do akcií pustit a zvládnout za dva měsíce to, co by vám samostudiem zabralo dva roky, přidejte se mezi naše studenty!