Automatické obchodování

Jaký byl můj první rok ve StrategyQuantu?

Je to již rok co jsem nastoupil do společnosti a proto si myslím, že nastal čas na krátké shrnutí.

Mé začátky tradingu

K tradingu jsem se dostal v roce 2011, kdy jsem pracoval pro společnost, která dělala tzv. „Cold cally“. Pravda, v té době mi to nepřišlo špatné, tak jako dnes, ale ukázalo mi to první svět burzy a i forexu, který mě opravdu nadchl. Studoval jsem trhy i po práci do pozdních večerních hodin a seznamoval se s novými pojmy. Společnost jsem ale v budoucnu opustil a vrátil se na VŠ, která mi umožnila studovat trhy ještě více, díky obrovskému množství času.

StrategyQuant poprvé v akci

Psal se rok 2016, kdy jsem končil své studium a měl za sebou již první zkušenosti v tradingu. Obchodoval jsem hlavně patterny trojúhelníku, které mě zaujaly nejvíce a technická analýza celkově pro mě byla srozumitelnější než obchodování fundamentů. Občas jsem ale měl problém s emoční stránkou tradera a chtěl jsem bojovat s trhy. Dneska, když se na to dívám zpětně vím, že to byla součást procesu. V té době jsem poprvé poznal pojem „AOS“ neboli „Automatické obchodní systémy“. Po přečtení prvních článků jsem pochopil o co tady jde a k čemu mi „AOS“ bude sloužit. Naprogramovat strategii, otestovat a poté ji nasadit na účet je skvělá myšlenka. Zvláště když poté robot obchoduje za vás. Proto jsem se sám postupně začal hrabat v algoritmech i když jsem věděl, že to nebude jednoduchá cesta. Naučit se programovací jazyk a věci kolem programování strategií trvá někomu mnohdy i roky. Tenkrát to přiřazuji obrovské shodě náhod, ale poznal jsem Zdeňka a na základě první spolupráce a konzultací jsem získal možnost pracovat s programem StrategyQuant 3.

Když jsem program poprvé otevřel, říkal jsem si, zda budu schopný někdy s programem pracovat, ale po pár měsících jsem ho již ovládal a mé první portfolio se dostavilo již po prvním roce práce. Ano není to úplně jednoduché, ale dá se to zvládnout, pokud máte odhodlání portfolio opravdu postavit. Mě často pomáhá vnitřní motor vědění, že strategie za vás obchodují i v noci a vy v klidu spíte. To mi naprosto stačí k tomu abych se odhodlal jít pracovat.

Za tohle musím hodně poděkovat i Zdeňkovi, jeho osobitý přístup mi opravdu pomohl. Navíc jsem měl možnost s ním komunikovat opravdu denně, takže se z nás postupem času stali i dobří přátelé. A postupem času jsme zalíbení nenašli jenom v tradingu, ale např. i v cestování a hudbě.

Nástup do StrategyQuantu

3 roky jsem pracoval s programem StrategyQuant jako uživatel, když v roce 2019 přišla další shoda náhod a já se dostal do společnosti jako zaměstnanec. A tady se mi naprosto obrátil život vzhůru nohama a to doslova!

Samozřejmě to nebyla jen procházka růžovou zahradou, člověk se toho opravdu musel hodně naučit. Jak pracovat s licenčním softwarem, jak psát články a návody a do toho se synchronizovat s kolegy a mnoho dalšího. Ano dalo to zabrat ze začátku. Navíc po prvních dvou týdnech mi Zdeněk napsal, že letíme do Itálie na mou první konferenci a jednání s partnery. Obával jsem se, ale s odstupem času to byla obrovská zkušenost a skvělé zpříjemnění pracovní náplně.

Najednou jsem získal možnost vnitřního pohledu do firmy a poznal jsem blíže Zdeňka a jeho způsob vedení lidí. A tady bych se chtěl na chvíli zastavit, protože je to jedna z věcí, u které si myslím, že má obrovský vliv i na naši práci a výkonnost.

Abyste tomu rozuměli, všichni pracujeme z domu na home office, což může být občas velice náročné, ale máme za sebou Zdeňka, který dokáže tyhle věci plně kontrolovat, a hlavně je to leader. Přistupuje k nám jako k sobě rovným kolegům, dává nám naprostou svobodu a podporu. Když se bavíme o nápadech tady razí pravidlo, že z těch největších blbostí mohou vzniknout skvělé projekty, pokud se projekty dobře nasměrují a najde se cesta, jak díky nim poskytnout lidem skutečnou přidanou hodnotu. Nebojíme se tedy svobodně vyjadřovat o jakýkoliv věcech i když si můžeme sami myslet, že to opravdu stojí za nic. Svoboda a Zdeňkův přístup vůči nám, je z mého pohledu obrovským motorem a stojí za úspěchy společnosti.

Proto i za ten rok jsme dokázali společně s kluky opravdu velké věci.

Pár z nich stojí opravdu za zmínku.

  • Spustili jsme certifikační kurz na webovém projektu „Trhy.cz“, kde našimi kurzy prošlo kolem 6000 lidí a zlepšili si tak svou finanční gramotnost.
  • Spustili jsme nový web Quasticu, který je plně automatický, přehlednější, a hlavně se zrychlila jeho celková funkčnost. A díky vám, našim uživatelům jsme společně dotáhli chyby do zdárného konce.
  • Do programu StrategyQuant X přidali naši vývojáři skvělou novinku „Custom Projects“, která nám všem umožňuje naprogramovat své workflow plně automaticky a spustit ho bez nějakého ručního zásahu. Funkce, která dokáže ušetřit hodiny hledání a testování našich strategií.
  • Díky našemu kolegovi Kornelovi Mazurovi, který má dlouhodobé zkušenosti s obchodování Futures jsme spustili nový kurz o automatickém obchodování právě na těchto finančních instrumentech + akciových indexech.
  • A v neposlední řadě jsme udělali 2 konference pro algoritmické obchodníky, kde jste se mohli seznámit s novými pokročilými funkcemi programu StrategyQuant X, uložit 100 strategií najednou a následně s nimi pracovat a poté si vytvořit i svůj vlastní indikátor.

Můj osobní posun

Za ten rok jsem i já ušel kus cesty dopředu.

Se Zdeňkem jsme vytvořili společný akciový kurz a já se tak poprvé v životě začal zaměřovat i na akciové tituly, které mě do této doby nezajímaly. Akcie jsou nyní i z mého pohledu opravdu zajímavá investiční příležitost, kterou není na škodu se naučit. I já jsem tedy udělal své první finanční analýzy společností Coca Cola, Kraft Heinz a aktuálně se chystám na General Mills.

Poznal jsem díky kolegům program Strategy Quant X ještě více do hloubky, protože denní komunikace s kluky je k nezaplacení a člověk se tak dozví i o zajímavostech, na které by sám jako uživatel nemusel přijít. Za tohle musím hlavně poděkovat Tomovi. Tom je mistr v testování samotné funkcionality programu.

Dostal jsem možnost spolupracovat na tolika skvělých projektech, ke kterým bych se asi nikdy jen tak nedostal. A to samo o sobě je úžasné.

A nakonec jsem se podíval i do Itálie a Běloruska, kde jsme navštívili naše skvělé partnery a měli možnost přednášet v těchto nádherných zemích. Bělorusko opravdu doporučuji, je to jedna z těch zemí, kam se chci vrátit. Aktuálně se se Zdeňkem chystáme na společnou cestu do Japonska, což bude jedna z mých nejkrásnějších cest.

Když si to shrnu za ten rok jsme všichni ve společnosti ušli obrovský kus cesty. Občas mi přijde, že postupujeme pomalu, ale když se podívám zpětně, co jsme všechno dokázali a kam jsme se posunuli během jednoho roku říkám si, kde asi budeme za 5 až 10 let a zda udržíme takové tempo.