Analýza trhů

KKR chystají klasické akcie

KKR je společnost Private Equity, která se proslavila v roce 1988 na tu dobu nebývalým převzetím společnosti RJR Nabisco za 29 miliard USD. Před týdnem společnost oznámila, že od července změní strukturu na klasickou “corporate“ a následně začne své akcie obchodovat na burze.

Výhody klasických akcií

Do teď se akcie této společnosti obchodují v rámci režimu „Business Development Companies“. Dnes mají tyto akcie P/E 10 a dividendový výnos 3,2 %. Tyto firmy sice požívají daňových zvýhodnění, ale platí za to řadou omezení. Díky Trumpově daňové reformě výrazně klesnou daňové úspory firem v režimu „Business Development Companies“ oproti standardním společnostem. Výhody „corporate“ struktury pro KKR převáží, umožní například stabilizovat výši vyplácené dividendy.

Výhodou KKR oproti řadě konkurentů, včetně například Blackstone Group, je větší předvídatelnost tržeb – je to díky menšímu podílu „success fee“ na celkových příjmech. Firmy s malých podílem fixních příjmů si něco takového nemohou dovolit – měli by extrémně volatilní výsledky. Volatilita výsledků nevadí u „Business Development Companies“, ale u klasických společností ano.

Přechod na korporátní model díky Trumpovi

Po společnosti Ares Management jde o druhou Private Equity firmu, která díky Trumpově daňové reformě přechází z partnerského modelu na korporátní. Cílem KKR je stát se členem akciových indexů, což by zvedlo prestiž společnosti a následně o cenu akcií.

Ostatní společnosti zatím vyčkávají a vnímají zejména KKR jako testovací balónek.