Komodity

Od COT reportu ke COT analýze

Pravidelní čtenáři mých článků si určitě všimli, že při posuzování obchodních příležitostí používám analýzu Commitments of Traders (COT). Na workshopu Martina Kopáčka, kde jsem analyzovala některé obchody v tomto roce, využití tohoto nástroje vzbudilo velký zájem. Proto jsem se rozhodla napsat o analýze COT i pro ostatní z vás, kteří se o komoditní spready zajímáte nebo je dokonce obchodujete.

COT report

COT report ve skutečnosti není přínosný jen pro nás „spreadaře“, ale i pro ty, kteří obchodují samotné komodity, měny atd. COT nám totiž odkrývá pohled na skutečnou situaci na určitém trhu. Zda je trh překoupený nebo přeprodaný, jak se mění pozice skupin účastníků trhu, jaká je celková „nálada“ na trhu atd.

Pokud jste již někdy viděli nezpracovaný COT report, asi jste se zděsili. Obsahuje obrovský počet řádků a sloupců, mohli byste se doslova utopit v číslech. Ti, kteří ho ještě neviděli, si ho pro zajímavost mohou najít na stránce CFTC v Market Reports, Commitments of Traders a Historical compressed.

Na následujícím obrázku můžete vidět takový „výcuc“ z nepřehledného COT reportu. Ale i zde vidíte jen další čísla a čísla, přičemž se jedná pouze o zkrácenou verzi reportu! Konkrétně jde o stříbro. Zkuste si jen tak cvičně najít například počet short pozic skupiny zajišťovatelů (sem patří producenti, zpracovatelé, …). Po nějaké době „čumění“ do tabulky byste hledanou hodnotu určitě našli. Skupina zajišťovatelů má k 27.10. na stříbře 55 982 short pozic.

Dobře, hodnotu jsme tedy našli. Ale co s ní dál? Proč vlastně ten COT report tolik vychvaluji? Vždyť z jednoho čísla přece nemůžu nic určit. A to je velká pravda. Z jednoho čísla nic. Abychom zjistili stav trhu a jeho náladu, potřebujeme zjistit změnu počtu pozic v čase. Museli byste si tato čísla zaznamenávat každý týden do tabulky, vytvořit si graf, a potom by Vám už COT report užitečný byl.

COT analýza

Naštěstí to ale dělat nemusíme. Existuje několik aplikací, které COT data zobrazí v grafu za vás. Já například používám perfektní aplikaci SpreadCharts.com. Vy ji už vlastně znáte také, pokud sledujete pravidelně mé články. A tady už COT report začíná být velmi přínosný. V mém obchodním systému až natolik, že ho považuji za hlavní pilíř.

Podívejme se na další dva obrázky, které představují analýzu COT pro stříbro. Vybrala jsem právě stříbro jako příklad, protože tam skutečně COT analýza velmi pěkně funguje. První obrázek patří skupině velkých spekulantů a druhý obrázek skupině zajišťovatelů. V případě spekulantů se maxima při zelené křivce shodují s lokálními cenovými maximy. U skupiny zajišťovatelů se minima na červené křivce také s cenovými maximy shodují.

Jak sami vidíte, analýza COT nám odkrývá vývoj počtu pozic těch největších hráčů na trhu. A to je přesně to, co obchodník potřebuje vidět. Nepotřebujeme konkrétní čísla. Bohatě postačí změna v čase. A to nám tato konkrétní COT analýza i poskytuje. Díky ní můžeme usoudit, zda je trh překoupený nebo přeprodaný, zda zajišťovatelé extrémně shortují nebo naopak své short pozice redukují atd.

Při používání COT analýzy si musíme uvědomit, že nevíme určit obrat trendu přesně na den. Už jen proto, že COT report je publikován jednou za týden. A také z toho důvodu, že vyhrocenost trhu se v ceně může projevit klidně až za pár týdnů. Proto je vhodné na to nejjemnější časování vstupu do obchodů používat i další nástroje a indikátory. Analýza COT je ale pro mě jednoznačně nepostradatelná, protože mi ukazuje chování velkých účastníků trhu. A právě tito hráči hýbou cenou, a tím i mými penězi :-).