Investování

Akcie Facebooku ve volném pádu

Důvod pádu ceny akcie je ve dvou slovech: „přehnaná očekávání“.

Ve středu po ukončení obchodování zveřejnila společnost Facebook výsledky za skončené čtvrtletí. Přitom ještě během středy se akcie dostala na nové historické maximum (216,30 USD). Následný propad ceny svědčí o hodně studené sprše pro obchodníky. Včera se akcie obchodovala kolem 175 dolarů za akcii.

Když porovnáme výsledky akcie Facebook druhého čtvrtletí let 2017 a 2018, vypadá to následovně:

Tržby vzrostly z 9,3 miliardy na 13,2 miliardy (+ 42 %). Růst tržeb vypadá impozantně, ale odpovídá růstu ceny za reklamu (+43 %). To znamená, že Facebooku neroste objem zobrazované reklamy, ale že celý růst tržeb je postaven jenom na zvyšování cen.

Provozní zisk vzrostl z 4,4 na 5,9 miliardy (+33 %), zisk na akcii z 1,32 na 1,74 USD (+32 %). Počet denních uživatelů vzrostl o 11 %. I když všechny zmíněné ukazatele rostly, u tržeb a počtu uživatelů čekali investoři ještě lepší čísla.

Sprchou pro obchodníky bylo varování ohledně zpomalení tempa růstu tržeb do budoucna pod 10% úroveň. K tomu se přidalo oznámení, že vzhledem ke skandálu s únikem infomací o klientech bude společnost nucena masivně investovat do bezpečnosti.

Výsledkem má být pokles provozní rentability z aktuálních 45 procent k úrovni plus mínus 35 % („mid-30s)“. To je pokles cca o pětinu, což je v souladu se změnou ceny akcie.

Z dlouhodobého pohledu je cena akcie Facebooku dnes na úrovni cen z počátku května letošního roku. Tedy se vrátila o pouhé o 3 měsíce zpět.