Investování

Akcie na nových maximech, kam zamíří nyní?

Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Dlouhodobý růst akciového trhu je postaven právě na překonávání historických maxim. Jinak by přece nemohl trh růst. Loni jich bylo překonáno více než 60, letos jsme kolem dvacítky. Navíc trhy nejdou jen jedním směrem, ale jdou v cyklu trend-korekce-trend.

Jak to vypadá teď?

Co člověk, to názor. Co je ještě horší, je, že člověk preferuje sledovat názory, které souhlasí s tím jeho a utvrzuje se tak, že jeho názor je jediný správný (říká se tomu confirmation bias). Jedni jsou přesvědčeni, že trh má ještě prostor k růstu, jiní, že už měl dávno spadnout o desítky procent.

Ano, na pokles dojde, jednou. Nevíme, zda za rok nebo za deset let a ani to není důležité, protože v každé fázi trhu můžeme úspěšně obchodovat. Když trh náhodou spadne, hned se vyrojí všichni ti, co to předpovídali.

Budou to tvrzení typu: „vidíte, já to říkal už dávno…“. Nic na tom nezmění ani fakt, že po takovémto poklesu může být trh výrazně výše, než byl v době, kdy předvídali pokles. Tady je výcuc těch nejznámějších výroků o pádu akciového trhu z posledních 9 let:

Samozřejmě existují i opačné, jako slavný výrok slavného ekonoma Irvinga Fischera z podzimu 1929, že akcie dosáhly trvale vysoké úrovně – „Stock prices have reached what looks like a permanently high plateau”. Krátce nato následoval krach na burze.

Skutečnost ale vypadá takto, včetně ocenění v jednotlivých fázích trhu:

oceneni trhu

Takže, pokud se chcete věnovat akciovému trhu, udělejte si vlastní analýzu, vlastní úsudek. K tomu se ne každá akcie musí v dlouhodobém horizontu chovat jako trh. Velcí investoři, jako např. Warren Buffett, vůbec nesledují, zda je trh moc nahoře nebo moc dole. Pokud je akcie za dobrou cenu, tak zkrátka nakupují. Nedávno např. Warren Buffett koupil další akcie společnosti Apple.

Nezáleží tedy na tom, zda je trh moc nahoře nebo moc dole. Záleží na tom, zda je společnost za dobrou cenu v poměru ke své hodnotě.

Vždy platí, že i na klesajícím trhu lze najít rostoucí akcie. Jak? To si ukážeme v dalších příspěvcích nebo webinářích, které pro vás chystáme.

Jak a proč investovat?

Nedávno jsem měl webinář na téma, jak začít s investováním a proč. Sklidil skvělý ohlas, což mi dělá opravdu radost. Zde se podívejte na záznam: