Opce

Seriál praktického opčního obchodování – týden 4

Vážení čtenáři  a obchodníci, v tomto článku chci jednak shrnout minulý týden z hlediska opčního obchodování na našem účtu na zemním plynu a dále vás upozornit na zajímavou novinku. Jak už jsem zmínil v úvodním dílu tohoto seriálu, našim cílem je ukázat vám obchodování i ve chvílích, kdy se nedaří, trh jde proti nám. Nechceme před vámi nic skrývat.

Shrnutí týdne

V rámci minulého týdne neproběhl žádný obchod. Mohli jsme sice otevřít nové pozice, ale nechtěli jsme již zvyšovat riziko. Cena zemního plynu šla téměř celý týden proti nám, což se zákonitě podepsalo v celkové výkonnosti portfolia, která činila kumulativně -1,98%.  Kdybychom viděli divergenci mezi fundamenty a cenou, tj. kdyby šla cena v rámci týdne proti nám, ale fundamenty ceny zemního plynu se zhoršovaly, byli bychom více nakloněni k mírnému navýšení shortu. Ale jelikož fundamenty spíše ukazovaly na další možný růst ceny plynu, zůstali jsme v minulém týdnu bez dalšího obchodu.

Fundamenty proti nám

V minulém týdenním shrnutí jsme hovořili o tom, že se budeme snažit popisovat i jednotlivé fundamentální faktory působící na cenu. A jelikož v celém minulém týdnu byl plyn ovlivňován zejména jedním faktorem, a to vývojem počasí, podíváme se blíže právě na něj.

V letní sezóně znamenají velmi vysoké teploty nutnost spalovat zemní plyn, aby se vykryla zvýšená poptávka po elektřině, která jde na vrub klimatizování. Jak vidíme na mapě níže (používáme modely weathermodels.com), v minulém týdnu byla teplota v USA výrazně nad dlouhodobým průměrem. A nyní to důležité. Jelikož se nacházíme v cyklu zásob po velmi tuhé zimě, kdy zásoby jsou relativně nízké vůči dlouhodobému průměru, trh chce vidět nárůst zásob směrem k zimě, jinak bude hnát cenu zemního plynu směrem vzhůru, aby podpořil těžbu. My se nyní nacházíme v situaci, kdy těžba sice roste, ale abnormálně vysoké teploty zvyšují spotřebu zemního plynu a zabraňují dostatečnému růstu zásob.

Obr.1: Teplotní mapa USA (zdroj: weathermodels.com)
Obr.1: Teplotní mapa USA (zdroj: weathermodels.com)

Pozitivní fakt je, že dle předpovědí vidíme první možnost normalizaci teplot směrem k normálu a případně i pod něj v týdnu mezi 8. – 15. červnem. To je zároveň poslední týden krátkodobých modelů počasí, které jsou aktualizovány na denní bázi. Pokud uvidíme do budoucna více a více těchto předpovědí, kde se teploty normalizují, budeme přemýšlet o dodatečných úpravách portfolia.

Novinka

Ti z vás, kdo jste zadali váš e-mail do políčka níže, by měl dorazit e-mail s možnostmi přihlášení do vaší klientské sekce zde na severu Quastic. Poté byste měli mít možnost vidět informace a komentáře k dosavadnímu dění na obchodním účtu – týden po týdnu. Máte tam mimo jiné i možnost stáhnout report z obchodního účtu (portfolio analyst) ve formátu pdf.

Pokud tedy chcete mít k těmto informacím přístup, zadejte prosím Váš e-mail do políčka níže.