Investování

Chystá se 60 miliardové IPO!

V dubnu se chystá šedesátimiliardové IPO, ale slyšel o něm málokdo. Vstup na burzu v Hong Kongu připravuje společnost Shanghai Lujiazui International Financial Asset Exchange (Lufax). O IPO této společnosti se v minulosti mluvilo již několikrát, nyní to však nabírá reálné obrysy.

Hlavním oborem podnikání jsou P2P půjčky, kde je společnost největším hráčem na čínském trhu (druhá největší společnost má ve srovnání s ní třetinový objem půjček). Mimo to na čínském trhu poskytuje služby jako diskontního broker, získali již 33 miliónů klientů.

Pro další rozvoj by prodejem nových akcií měla získat 5 miliard dolarů. Na nové akcie si brousí zuby Vision Fund – největší světový Venture Capital fond, fungující pod správou japonské společnosti Softbank.

IPO by společnost ocenilo na 60 miliard (pro srovnání s jinými brokery –  kapitalizace Interactive Brokers je cca poloviční). Nově získané prostředky společnost chce použít na expanzi svého podnikání do Singapuru a Hong Kongu. Při poslední emisi akcií v rámci financování rizikovým kapitálem, společnost získala v lednu 2016 celkem 1,2 miliardy dolarů. Vzhledem k procentuálnímu navyšování kapitálu to tehdy ocenilo společnost na 18,5 miliardy. V porovnání s touto emisí se cena plánovaného IPO nezdá přemrštěná.

Srovnatelné (zejména brokerské) společnosti v Evropě a USA snižují poplatky, bojují o každého klienta. Mezitím v Číně vzniká jejich potenciální konkurent, i když společnost oznámila, že zatím neplánuje vstup na evropské trhy nebo na trh ve Spojených státech.

Toto není doporučení k nákupu akcie, cena po IPO je volatilní. Je to pohled na významnou transakci, o které se v Evropě nebo USA téměř nemluví a jsem zvědav na další vývoj. Obecně všem doporučuji se IPO vyhnout.

Navíc Čína je trh s velmi přísnou a velmi rychle se měnící regulací. V posledních dnech vstoupila v platnost nová nařízení, která podle všeho IPO posunou a je možné, že se v dubnu nestihne. Zdá se, že přestože je společnost největším hráčem na čínském trhu, tak nemá dostatečnou kapitálovou přiměřenost a dokonce nemá ani odpovídající licenci. Čína je zkrátka země neomezených možností.