Základy obchodování

Slippage, gap a chop

Obchodováním na méně likvidních trzích nebo také obchodováním mimo obchodní hodiny se můžete setkat se “strašáky”. Kteří to jsou?

Slippage

Představme si velmi oblíbený trh NasdaQ. Chystáte se vstoupit do trhu a v momentě, kdy se cena nachází v atraktivní oblasti, stisknete tlačítko BUY market. Namísto toho, abyste do obchodu vstoupili na ceně 25.50 tak, jak máte v plánu, dostanete horší plnění a vstoupíte do obchodu za 25.75.

Dostanete skluz v plnění a vstupujete na horší ceně, než jste plánovali. Co je příčinou? Především nízká likvidita, kdy se v trhu nenachází příliš mnoho aktivních obchodníků a proto, když se rozhodnete vstoupit do trhu, může chviličku trvat, než se najde protistrana, která akceptuje cenu. Mezitím může cena stoupnout o 1 tick a vy tak vstupujete na horší ceně.

K tomu, aby došlo k obchodu, musí v tentýž moment jeden obchodník prodávat a druhý nakupovat.

Kde se setkáte se slippage? Především v intradenním obchodování a méně likvidních trzích a nebo při vyhlašování fundamentů. Při vyhlašování zpráv se totiž většina obchodníků stahuje z trhu, tím klesá likvidita a stoupají skluzy.

Gap

Německý index DAX (v Metatraderu např. jako GER30, záleží na brokerovi) je snad nejznámějším trhem právě kvůli pověstným gapům. Obchodní hodiny DAXU jsou od 9.00 do 17.30 našeho času. To by nebylo nic neobvyklého, pokud by DAX neotevřel na odlišné ceně klidně i o více než 100 bodů.

Všimněte si v grafu “prázdných mezer” mezi jednotlivými svícemi. Trh se může uzavřít na ceně 4850 a následující ráno může otevřít na ceně 4950.

Někteří obchodníci staví své strategie právě na gapech.

Gapy dost často vznikají vlivem fundamentů, takto například vypadal GAP minulý rok o Brexitu. DAX otevřel o -1000 bodů níže, než se obchodoval předešlý den.

Ačkoliv byl kolem toho tehdá povyk, trh se za necelý měsíc obchodoval na stejné a vyšší ceně 10317.

Chop

Chop je označení pro stav trhu, který se pohybuje strany. Jak už víme, nejvíce peněz můžeme vydělat v trendu. Chop tak není ideální stav trhu. Trhy se mohou nacházet v chopu i více než měsíc, stejně jako GBPUSD v roce 2015 – na obrázku níže.

Na nižším timeframe bychom mohli najít pěkné vstupní příležitosti, ale z pohledu denního grafu vidíme chop, kde není téměř žádná příležitost k obchodování.

Rady na závěr: 

  • Myslete na to, že pokud se trh dostane do chopu jen pár bodů před tím, než by byl zasažen Take profit, mohli byste díky několikadennímu swapu (poplatek za setrvání v obchodu přes noc) přijít o část vašeho profitu.
  • V intradenním obchodování indexů obchodujte vždy v obchodních hodinách daného instrumentu, vyhnete se tak velkým slippage — skluzům v plnění.
  • Pokud se vám líbí DAX, dejte pozpr na jeho gapy a nezůstavejte v něm přes noc. Mohli byste se ráno hodně radovat nebo hodně nadávat.