Základy obchodování

Jak zvolit správnou timeframe pro trading

Jak zvolit správnou timeframe

V minulých dílech jsme si představili obchodní styly, základní price action členění a také rozdělení indikátorů. Také už víme, že můžeme obchodovat libovolné tržní nebo svíčkové formace, včetně technických indikátorů a můžeme obchodovat na námi zvolené timeframe a tím tak zvýšit nebo snížit frekvenci obchodů.

Timeframe není nic jiného, než časové zobrazení grafu. Jak jistě víte ze své platformy Metatrader (jak nastavit Metatrader A-Z), Sierrachart, Tradestation, Ninjatrader nebo kterékoliv další platformy, standardně můžete přepínat graf do:

  • M1 1 svíčka = 1 minuta
  • M5 1 svíčka = 5 minut
  • M15 1 svíčka = 15 minut
  • M30 1 svíčka = 30 minut
  • H1 1 svíčka = 1 hodinu
  • H4 1 svíčka = 4 hodiny
  • D1 1 svíčka = 1 den
  • W1 1 svíčka = 1 týden
  • M1 1 svíčka = 1 měsíc

Analyzovat trh můžeme z kterékoliv timeframe a zde přichází první úskalí. Čím menší timeframe, tím také klesá platnost price action patternů a technických indikátorů. Pinbar, inside bar a další formace na minutové fimeframe nebudou mít platnost jako na H4, D1 nebo vyšší timeframe. Ve své platformě si můžete zobrazit konkrétní trh, například EURUSD hned v několika různých timeframe vedle sebe. Můžete tak analyzovat trh z denní timeframe nebo například hodinové, až pěti minutové. Pokud to uděláte, patrně budete zprvu zmateni.

Čím vyšší timeframe, tím více času k přemýšlení. Naopak na nízké timeframe se musíte rozhodovat rychle, protože pokud například vstupujete na close svíčky, reagovat musíte během pár sekund. Na menší timeframe se také odehrává více “tržního šumu”, chaosu, který vás může mást.

Výběr timeframe

Volba správné timeframe by měla vycházet z vašeho přístupu k trhům a obchodního stylu. Pokud vás láká intradenní obchodování, kde v průběhu dne můžete dostávat až několik platných vstupů, odpovězte si, zdali na minutovou timeframe budete mít vůbec čas. Je to velmi časově náročné sledovat vývoj trhu a být připraven ihned reagovat. V intradenním obchodování se také určitě budete potácet s emocemi více, než na vyšším timeframe. Budete patrně sledovat každý cenový pohyb nebo stav P/L a nesoustředíte se na trh jako na celek.

Dalším nešvarem minutové timeframe bude určitě bude samotná volatilita trhů, protože budete muset obchodovat v hlavních obchodních hodinách daného trhů. Pokud budete obchodovat mimo obchodní hodiny na velmi nízké timeframe, setkáte se se skluzy, většími spready (u CFD) a pomalejším plněním (u futures).

Nesnažte se obchodovat nízkou timeframe jen proto, že vás trading vzrušuje. Obchodní styl musíte přizpůsobit své situaci a bez příkras si zhodnotit, kolik času můžete denně tradingu věnovat. Dále je nutnost brát v potaz také hlavní obchodní hodiny dané seance. Pokud obchodujete americké trhy, hlavní obchodní hodiny začínají kolem 15:30 našeho času. Do té doby jsou trhy bez likvidity a snažit se obchodovat v trzích, kde není dostatečný počet obchodníků pro realizaci pokynů ani pro dostatečné hýbání trhem. Nemá cenu tyto trhy obchodovat mimo obchodní hodiny.

Nejoblíbenější trhy jako Nasdaq, Dow Jones nebo S&P 500 budete tak moci obchodovat pouze od 15:30 do 22.00 našeho času, pokud tedy máte čas pouze v dopoledních hodinách, budete se muset poohlédnout po evropských trzcíh, kde se z indexů nabízí pouze DAX, FTSE nebo CAC40. V případě, že obchodujete forex a obecně CFD, možností budete mít mnohem víc. Nezapomeňte, že na minutové timeframe musíte trh sledovat opravdu pečlivě a pár minutová nepřítomnost vás může stát signál, na který jste čekali několik desítek minut až pár hodin.

Při zvolení vyšší timeframe si můžete své obchody plánovat dopředu, od 15M timeframe se vám tak nabízí možnost dělat analýzy na několik hodin dopředu a zadávat buď čekající obchody nebo si nastavit upozornění do své platformy, které vám dá vědět v momentě, kdy se cena přiblíží na vámi sledovanou úroveň. Na vyšší timeframe vám také nebude v ničem překážet zaměstnání, protože obchody lze plánovat pomocí čekajících pokynů nebo vstupy realizovat například přes mobilní telefon.

Pokud pracujete z domova, obchodování na nízké timeframe budete zvládat, ale i pokud docházíte pravidelně do kanceláře, máte více možností, stejně i tak pochybuji, že vaši kolegové, vedoucí nebo dokonce šéf pochopí, proč teď nemůžete chvíli pracovat ani odpovídat na emaily z důvodu, že zrovna řídíte pozici na EURUSD.

Naopak bude pro vaše obchodování mnohem lepší, když začnete na vyšší timeframe a postupně budete pokukovat po nižší timeframe. S rostoucími zkušenostmi a třeba i časem, který můžete věnovat tradingu, budete na nizší timeframe již psychicky zocelenější a připravenější na to realizovat více obchodů během daného dne.