Opce

Seriál praktického opčního obchodování – týden 8 a 9

Vážení čtenáři a obchodníci, v dnešním článku vám přináším shrnutí obchodování na zemním plynu v rámci našeho obchodního účtu u Interactive Brokers. Dnešní článek však není jen o obchodování samotném, ale i o situaci ohledně zákazu obchodování ETF pro retailové obchodníky a úpravám naší strategie.

Shrnutí týdne

Za minulý týden jsme zaznamenali v rámci portfolia díky poklesu ceny zemního plynu profit a zredukovali tak celkovou ztrátu na cca -0,35%. V rámci reportingu jsme měli nyní menší pauzu. Způsobily ji především dva faktory : a) žádné nutnější zásahy do obchodování, b) změna v možnosti obchodování ETF pod Interactive Brokers pro retailové obchodníky, která nás nutila se zamyslet, jak obchodování dále. Věnujme nyní pozornost zejména druhému faktoru.

Evropský retailový klient a ETF

Situaci nyní chápeme tak, že IB zakázala v rámci MIFID 2 obchodovat pro evropské retailové klienty ETF bez KID. Jelikož odhadujeme, že podíl evropských retailových klientů na objemu obchodování amerických ETF je velmi zanedbatelný (objemy zajišťují zejména profesionální obchodníci – hedge fondy, banky, podílové fondy, market makeři, HFT a americký retailoví klienti), tak nečekáme, že by situace v zásadě v budoucnu zaznamenala pozitivní obrat. Je to samozřejmě možné, že v dohledné době ETF dodají své KIDy, ale nespoléhejme na to.

Zajímavý je ale fakt, že opce na tyto ETF jako takové jdou stále obchodovat, ale dle našich zdrojů jsou cash-settled, tedy nedojde k přiřazení do pokladu, ale v rámci přiřazení dojde k peněžnímu vypořádání v rozdílu mezi cenou na close a cenou striku. Pozitivní na tomto faktu je sice skutečnost, že pokud je časová prémie velmi velká, tak ji získáme v podstatě zdarma. Problémem je, že pokud podkladové aktivum (v našem případě např. ETF:BOIL) v rámci obchodní seance prudce vzroste (řekněme o 10%), na close dojde k přiřazení naší prodané BOIL call opce, a druhý den ráno před open BOIL opět prudce klesne (řekněme opět o 10%), tak my uzavřeme ztrátu 10%, protože na následném poklesu už neparticipujeme (jsme vypořádáni v penězích a nikoliv přiřazeni do shortu).

Otázkou samozřejmě je, zda se naše zdroje nemýlí. Pro jistotu jsme nyní zadali GTC příkazy na příští týden na podklad UNG a týdenní expirace, kdy se pokusíme otevřít opce, které budou pravděpodobně přiřazeny. Tak sami nejlépe uvidíme, jak se Interactive Brokers vypořádává s přiřazením, zda bude opravdu cash-settled či přiřazení do akcie. Stále je však nutné mít na paměti, že situace se může v budoucnu změnit a broker může zavést nová či jiná pravidla.

Úprava naší strategie

Pokud bychom chtěli jít naprosto nejbezpečnější cestou obchodování a shortování zemního plynu, pak je nutné čekat v rámci roku na ideální vstupní bod, kdy cena plynu je jak fundamentálně, tak technicky na extrémně vysokých úrovních a následně otevřít BEAR PUT spread, neboť v této opční konstrukci prakticky nehrozí žádné přiřazení. Tento bear put spread pak v průběhu roku postupně uzavírat a realizovat zisky.

Druhá alternativa, méně bezpečnější, ale potenciálně více zisková, je setrvat v naked opcích, ale více si hlídat časovou prémii. My například nyní vidíme, že u call opce :

  • BOIL 27C ( July 2018 ) je časová hodnota 35 centů, což je 1,3% hodnoty striku
  • BOIL 29C ( July 2018 ) je časová hodnota 103 centů, což je 3,5% hodnoty striku
  • BOIL 26C ( August 2018 ) je časová hodnota 50 centů, což je 1,9% hodnoty striku

Aktuálně tedy budeme řešit nejvíce ohroženou opci k přiřazení, což je BOIL 27C (July 2018). Pravděpodobně ji přerolujeme do srpna na strike 28.

Abychom mírně snížili absolutní deltu portfolia a pozicionovali se proti dalšímu růstu BOIL, kde by potenciálně bylo vyšší riziko přiřazení, otevřeli jsme 2 kusy call opce KOLD 39C (July 2018) s časovou prémií 1,15 USD. Stále platí fakt, že chceme držet portfolio strukturálně v short BOIL, touto úpravou spíše jen reagujeme na aktuální situaci s brokerem. ETF:KOLD je inverzní vůči ETF:BOIL a při růstu ceny plynu bude klesat.

Více o úpravách a fundamentech na zemním plynu se dočtete v reportu po přihlášení na Váš zákaznický účet zde na serveru Quastic. Tradičně nechybí ani nejnovější report účtu (Portfolio Analyst), který zde můžete stáhnout. Pokud ještě nemáte aktivován účet, zadejte prosím do pole níže Váš e-mail.