Opce

Seriál praktického opčního obchodování – týden 18 + pozvánka na webinář

Vážení čtenáři a obchodníci, zemní plyn zakončil týden v plusu, což logicky znamenalo mírný pokles hodnoty našeho portfolia. Stále však portfolio zůstává v kladných hodnotách.

Shrnutí týdne

Zemní plyn rostl v ceně i přes další růst produkce, což bylo ovlivněno zejména predikcí vyšších teplot v polovině měsíce září. Dokud předpověď počasí bude ukazovat vyšší než normální teploty, zemní plyn zůstane kolem úrovní 2,90 USD/MMBTU, ale jakmile budou předpovědi neutrální, cena by měla klesnout pod 2,80 USD/MMBTU.

Obr.1: Account Overview
Obr.1: Account Overview

Novinky na fundamentech

Tempo produkce zvolnilo, oproti minulému týdnu se zvýšila produkce jen o 0,1 Bcf/d. Teplotně neutrální bilance mezi nabídkou a poptávkou se tak dál mírně prohloubila ve prospěch nabídky. Ale jak jsme uvedli minule, je třeba brát v potaz budoucí nárůst poptávky ze strany očekávaných exportů, takže poslední fundamentální data bereme spíše jako neutrální.

Blíží se zima a zvýší se volatilita

Z naší zkušenosti se s blížící zimou zvýší volatilita obchodování plynu. V zimních měsících pak bude volatilita na maximu. Jak je vidět na grafu níže, v zimě počet heating degree days výrazně převyšuje počet cooling degree days v létě. Plyn je tedy výrazně citlivější na počasí v zimě, než-li v létě.

Obr.2: Heating degree days
Obr.2: Heating degree days
Obr.3: Cooling degree dates
Obr.3: Cooling degree dates
Obr.4: Cooling degree days + Heating degree days
Obr.4: Cooling degree days + Heating degree days

Abychom se na tomto růstu volatility pokusili něco vydělat, připravili jsme pro vás nahlédnutí do reálného nastavení obchodu.

Dali jsme do čekací fronty 4 opce. Jedná se o opci BOIL 30C September 21 se čtyřmi různými cenami. Tato opce má zatím asi nejvyšší strike, který jsme v této sérii obchodovali. Nastavili jsme čekací příkaz na 1 prodanou opci na 80 centů (0.80 USD), 1 opci na 90 centů (0.90 USD), 1 opci 100 centů (1.00 USD), 1 opci na 110 centů (1.10 USD). Breakeven při vyplnění všech příkazů by byl tedy kolem 31 USD na podkladu BOIL. Čím více půjde cena plynu nahoru, tím více zvýšíme short.

Jelikož čekáme růst i intradenní volatility, nastavili jsme k těmto příkazům i take-profit příkazy. Tedy pokud se první opce prodá, okamžitě se k ní nastaví nákupní příkaz na zpětný odkup se ziskem 10 centů. Jelikož opce mají multiplikátor 100x, tak případný zisk by byl 10 USD, tedy cca 200 Kč. Take-profit by se dal nastavit i na 5 centů či 50 centů, záleží pouze na investorovi, jak velký zisk chce realizovat.

Podívejme se na vývoj ceny opce BOIL 30C September 21 za poslední týden. Objem byl velmi sporadický, každý den jen několik kusů, maximálně desítek kusů. S tím, jak se budeme blížit expiraci, tento objem poroste. Také vidíme, že zobchodované ceny začínaly na začátku týdne na 0.75 USD, pak se propadly k 0.40 USD a následně s růstem BOIL se opce obchodovala zpátky na 0.75 USD. Ideální setup na minulý týden pro investora by tedy býval prodávat opce na 75 centech, realizovat zisk na 45 centech a znova shortovat na 75 centech. Takovýto setup je samozřejmě mimo realitu, protože nikdo se nemůže vždy trefit na 100%. My jsme nastavili na příští týdny výše uvedený setup a uvidíme, zda a jak se nám budou čekací příkazy plnit.

Náš systém je tedy malinko jiný, než pouhé čekání do expirace. V podstatě opci prodáme s tučnou prémií na začátku (polštář) a jakmile se dostane do lehkého zisku, prodáme ji. Klidně i za několik minut nebo hodin. A po zpětném ziskovém obchodu opět zadáme nový prodejní příkaz – vše se děje automaticky bez nutnosti ručního obchodování. Následně je už na každém, jaký si zvolí práh pro realizaci zisku.

Obr.5: Vývoj cen SEP21 CALL 30 opce
Obr.5: Vývoj cen SEP21 CALL 30 opce

Záznam webináře je k dispozici

Přátelé, včera jsem vysílal online webinář na téma Obchodování tržních neefektivit pomocí opcí. Pokud jste se nemohli včera dívat nebo vysílání nestihli, nevadí, zde máte k dispozici záznam:

Dostal jsem od vás celou řadu reakcí a komentářů, těší mne, že vás toto téma zajímá a chcete se o něm dozvědět více. Proto jsem pro vás připravil další pokračování (a slibuji, že tentokrát to nebude tolik odborné :), kde si vysvětlíme další souvislosti a podíváme se na konkrétní opční strategie a obchody, které využíváme a tvoří důležitou část portfolia našeho fondu.

Registrovat na tento webinář se můžete níže:

[contact-form-7 id=“33257″ title=“Opce_13.9.“]