Komodity

Zlato: Je stále výhodné nakupovat?

Drahé kovy na konci roku opět nezklamaly. V prosinci začaly svižně růst, jak to bývá na přelomu roku zvykem. To jsem předpokládala, jak jste mohli shlédnout ve Spreadovém reportu, kde jsem podrobně analyzovala stříbro s očekáváním růstu.

Zlato si také vedlo moc dobře. Vyšplhalo se až k $1320, se silnou bariérou na $1300 si cena hravě poradila.

Je stále výhodné nakupovat?

Někteří jste se mě ptali, zda díky jejich síle považuji drahé kovy jako vhodné na long. Podle mého názoru nyní rozhodně ne. Trh vykazuje momentální slabost, která je viditelná napříč různými analýzami. Velmi se proto zvýšilo riziko bezprostřední korekce. Nečekám ale nějaký dlouhodobý pokles, spíše opravdu korekci, která by teprve mohla přinést zajímavé příležitosti na long.

COT analýza

Podívejme se teď na to, co nám říkají velcí hráči, konkrétně velcí spekulanti. Na grafu vidíme COT index pozic, jehož hodnota se vyšplhala zpátky na 0.8. Sice ještě nejsme na extrému, ale rozhodně je křivka spíše v překoupené oblasti. Když se podíváme do minulosti, na této hladině často docházelo minimálně ke korekci, a to poměrně rychle.

Takže to je pro mě první signál. Ještě větší vykřičník ale vidím u druhého COT indikátoru – traders index, jehož hodnota vzrostla ještě víc. I zde najdeme v minulosti situace, kdy na stejné úrovni docházelo ke korekci.

Struktura trhu

To ale není vše. Struktura trhu, díky které se můžeme podívat „za oponu“, naznačuje slabší trh, než se na první pohled zdá. Nejbližší část term structure, jejíž vývoj si zobrazíme prostřednictvím nejbližšího bull spreadu, se nechová podle očekávaní. Tak prudký a hlavně krátkodobý růst, který jsme v posledních týdnech na zlatě zaznamenali, by měl překonal i contango, které obvykle bull spreadům bráni v růstu. Jak ale můžete vidět na následujícím grafu, není tomu tak.

Samozřejmě se může klidně stát, že zlato bude v růstu pokračovat a otestuje poslední cenové maximum na $1360. Riziko korekce je ale nyní příliš vysoké. Proto bych se v současné době nákupům rozhodně vyhnula.