Komodity

Hurikán Harvey a energie

Na ropě a především jejích derivátech jsme se za poslední dny mohli dočkat velkých pohybů. Namátkou třeba futures na bezolovnatý benzín (RB) jenom včera posílily o více než 8%. Důvodem je hurikán Harvey, který způsobil obrovskou spoušť na jihu USA (zasáhl především státy Texas a Louisiana). Proč ceny energií reagují tak jak reagují a co můžeme očekávat dál?

Vcelku jasně čitelný je dopad na deriváty ropy jako je benzín nebo topný olej. Jejich cena letí prudce vzhůru. Je to dáno vyřazením mnoha velkých rafinerií, které jsou koncentrovány v okolí Mexického zálivu, blízko exportním terminálům. Hovoří se o tom, že údajně až 1/4 zpracovatelské kapacity USA je mimo provoz. Rafinerie proto nemohou produkovat benzín, oleje a další produkty v dostatečném objemu, což podporuje jejich cenu. Na ropu má však tento efekt zcela opačný dopad. Výpadek rafinerií způsobuje, že surová ropa se hromadí, protože ji nemá kdo zpracovávat.

Přesto u surové ropy to není tak jednoduché. Oproti derivátům se zde setkává několik protichůdných vlivů. Výpadek rafinerií tlačí cenu dolů. Ovšem hurikán Harvey zasáhl také nabídku. Offshore platformy v Mexickém zálivu, které těží ropu prostřednictvím vrtů na mořském dně, byly nuceny přerušit činnost. A co hůř, na pevnině byla výrazně zasažena oblast Eagle Ford v Texasu, což je jedno z největších nalezišť tzv. ropných břidlic, kde se těží více jak milion barelů ropy denně. Většina společností byla nucena zastavit těžbu.

Klíčové ale budou spíše škody, které hurikán napáchal na zdejší ropné infrastruktuře. To je zatím velká neznámá. Objevují se krátké zprávy, že některé společnosti již částečně obnovují těžbu, ale těžko říct zda je o ojedinělý jev, nebo plošný efekt. Máme před sebou také pravidelnou podzimní odstávku rafinerií kvůli údržbě. Tento rok se ale dá spíše čekat, že rafinerie se budou snažit využít zvýšených cen benzínu a topného oleje, takže odstávky odloží na později.

Za zmínku stojí také oznámení o uvolnění milionu barelů ropy ze strategických vládních zásob. Cílem tohoto opatření je poskytnout dostatek suroviny rafineriím mimo zasaženou oblast, aby se posílila produkce benzínu a dalších ropných produktů. Reálný dopad na trh je ale spíše zanedbatelný. Stačí si uvědomit, že ve strategických zásobách je necelých 500 mil. barelů ropy a denně se v USA spotřebuje asi 20 mil. barelů. Jeden milion barelů z uvolněných zásob je z tohoto pohledu nevýznamný.

Nyní se podívejme přímo na trhy. Ropa předvádí relativně větší denní pohyby, ale historicky nejde o nic extra výjimečného. Z toho je zřejmé, že jednotlivé fundamentalní vlivy se momentálně do značné míry kompenzují, případně trh nemá ještě jasno o celkovém dopadu.

Ropa

Naproti tomu ceny ropných derivátů jako je topný olej nebo benzín letí vzhůru. Nejvíce citlivý je benzín, nepochybně kvůli probíhající motoristické sezóně.

Cena benzínu

To ale není nic ve srovnání s interdelivery bull spreadem na benzín. Jak už jsem učila své studenty v kurzu, spready odrážejí situaci na fyzickém trhu lépe než samotný podklad. To je často výhoda, protože potlačují nesouvisející vnejší vlivy. Když je ale zasažena přímo nabídka/poptávka, mají naopak tendenci hýbat se relativně více než podklad.

Bull spready benzín

Je pravděpodobné, že energie budou nějakou dobu ještě divoké. Ať už z důvodu pokračující nejistoty, nebo naopak opadnutí přehanané paniky. Trhům v takové sitaci se raději vyhýbám. Cena je hnána emocemi a s tím souvisí zvýšené riziko. Dá se hodně vydělat, ale taky v krátké době velmi prodělat.