Komodity

Stříbro: nejzajímavější příležitost

Dnes se podíváme na stříbro. Podrobně jsem tento trh analyzovala v posledním Spreadovém reportu, protože si myslím, že je to jedna z aktuálně nejlepších příležitostí. A to nejenom krátkodobě, ale i střednědobě a dokonce dlouhodobě. Zdá se, že jsme blízko přechodu drahých kovů do bull marketu. Podívejme se na pár zajímavých analýz.

Technická analýza

Začnu pohledem na cenový vývoj stříbra. Na grafu posledních 5 let (týdenní graf) najdeme tzv. klesající trojúhelník. Co je ale mnohem zajímavější je to, že tento pattern se opakuje i z krátkodobého pohledu. To samé totiž vidíme na tříletém grafu a také na grafu zobrazujícím posledních 6 měsíců (denní graf).

Když se určitý vzor takto opakuje na různých škálách, jeho platnost se tím víc a víc potvrzuje. Co to vlastně znamená? Stříbro očividně konsoliduje kam jenom může. Blíží moment, kdy už nebude mít žádný další prostor. A v takovém případě pak většinou dochází k velkým pohybům, ať už nahoru nebo dolů.

Jak se ukazuje na posledním denním grafu, cena se již dostala nad rezistenci na krátké trendline. Samozřejmě není vyloučeno, že tuto trendline stříbro ještě otestuje z vrchní strany a možná otestuje support okolo 16 dolarů. Dříve nebo později ale očekávám breakout vzhůru. Ale nemám na mysli pouze proražení nějaké další krátké trendline, očekávám proražení dlouhodobé trendline na prvním grafu.

COT analýza

Důvodů, proč očekávám přechod do bull marketu, je několik. Kromě technické analýzy je to také analýza tržního sentimentu. Podívejme se nejdříve na velké spekulanty, kam patří velcí správci peněz. Jejich pozice jsou extrémně net short. To znamená, že jsou silně pesimističtí ohledně stříbra, protože drží rekordní počet short pozic. Když si podobné situace spojíme s cenou, většinou následovala alespoň krátká růstová korekce.

To ale není vše. Když si zobrazíme COT index pozic, který zohledňuje také změnu trhu v průběhu času, zjistíme, že skupina je extrémně net short dokonce historicky. Je proto podle mě jen otázkou času, kdy se dočkáme nejen růstové korekce, ale rovnou přechodu do uptrendu.

Skupina zajišťovatelů, do které patří z velké části těžaři, ještě sice nedosáhla extrémní hladiny net pozic, ale nemá k tomu daleko. Z toho vyplývá, že tato skupina nepovažuje aktuální ceny stříbra za atraktivní pro zajišťování budoucí produkce.

Poměr zlato/stříbro

Tento poměr sleduje mnoho obchodníků. Na první pohled je zřejmé, že křivka poměru reaguje na určité hladiny. Momentálně se nachází nad hodnotou 80, v oblasti kde docházelo za posledních 15 let k obratu na pokles. Když si tyto body obratu spojíme s cenou například stříbra, zjistíme, že korespondují s obdobími přechodu drahých kovů do uptrendu.


Spolu s COT analýzou a technickou analýzou zde proto vidím silné náznaky blížícího se pohybu stříbra směrem vzhůru. Pokud se moje předpoklady naplní, nemluvím zde jenom o krátké růstové korekci. Očekávám prolomení dlouhodobého downtrendu, který vyžene cenu mnohem výše.

Tuto analýzu je nutno brát jako můj subjektivní pohled na trh. Nejedná se o investiční doporučení.