Komodity

Obchodníci ve střehu!

Byli jste ve střehu? Tento týden byl totiž opět zveřejněn report WASDE (World Agricultural Supply and Demand Estimates Report). Myslím si, že není nutné tento report detailně studovat, ani já ho přímo nemám ve zvyku studovat, ale minimálně je fajn vědět datum jeho zveřejnění. Občas to celkem výrazně zahýbe s cenami zemědělských komodit, a proto není zcela rozumné se pouštět takový den do nějakých nových pozic.

Zveřejnění reportu tento týden nejvíce zahýbalo zrninami a to konkrétně kukuřicí a sójovým komplexem. Na dalších grafech můžete vidět pohyb nejbližších kontraktů těchto zrnin. Šipka ukazuje na den vydání WASDE reportu – 10.5.

1. Sója (ZSN16)

Obrovský denní pohyb je patrný na první pohled. Sója vzrostla v tento den o téměř 6%.

Sója

2. Sójový šrot (ZMN16)

Také velmi jasný cenový nárůst. Podobně jako u sóji – růst během dne o téměř 6%.

Sójový šrot

3. Sójový olej (ZLN16)

Tady již tak extrémní pohyb nenastal. I denní volatilita je srovnatelná s předchozími dny. Cena oleje v tento den vzrostla o necelé 2%.

Sójový olej

4. Kukuřice (ZCN16)

Volatilita v den WASDE byla velmi vysoká, ale i přesto srovnatelná s předchozími dny. Cena kukuřice vzrostla o přibližně 3%.

Kukurica

U ostatních komodit jsem nějaký extrémní pohyb nezaznamenala. V každém případě je velmi dobré, pokud si obchodník tyto důležité dny sleduje a dává si pozor. Spreadový obchodník má sice výhodu, že volatilita spreadu je menší než u komodity, ale i spread může tento den projít poměrně velkým pohybem.

Další WASDE report bude zveřejněn 10.6. Takže … buďme všichni ve střehu 🙂