Komodity

Hrozí breakout na zlatě?

Pro dnešní analýzu jsem si vybrala zlato. Z dlouhodobého hlediska se totiž zlato pohybuje ve velmi nápadném trojúhelníku. Rozpětí pohybu ceny se očividně zužuje. Tato formace naznačuje blížící se velký pohyb určitým směrem.

historicalPrice_gc (3)

Pohyb zlata v posledních dnech naznačuje, že by trh mohl být dostatečně silný na break směrem vzhůru. Dokonce jsou zde i první pokusy udržet se nad rezistencí na horní trendové přímce trojúhelníku.

historicalPrice_gc (2)

Na denním grafu si můžeme všimnout proražení posledního high na $1280 a přiblížení ke kulaté hladině $1300, kterou považuji za velmi silnou bariéru. Proražení této „stěny“ by pravděpodobně znamenalo definitivní signál obratu dlouhodobého trendu.

historicalPrice_gc (4)

Jsem tedy velmi zvědavá, jak se cena zachová v nejbižší době. Když se podívám na COT analýzu u velkých spekulantů, jejich COT index se téměř dostal na poslední maximum v oblasti 0.6. Proto z krátkodobého pohledu analýza spíše upozorňuje na možný pokles. Na druhé straně, pokud jsme se skutečně dočkali prolomení dlouhodobého downtredu, úrovně vyhrocenosti COT indexu se může opět posunout výše, klidně i blízko k 1.0.

historicalCot_gc

Indikátor traders index u skupiny velkých spekulantů je ale teprve na půli cesty směrem k poslednímu maximu. Proto zde stále je ještě prostor pro růst ceny zlata i z krátkodobého hlediska.

historicalCot_gc (2)

Skupina hedgers si ale myslí úplný opak. Na první pohled COT index dosahuje dokonce historického minima. S druhou skupinou si tedy očividně protiřečí a určitě je třeba zohlednit i tuto divergenci.

historicalCot_gc (1)

Budu sledovat hladinu $1300. Stále je možné, že se jedná pouze o falešný break. Vzhledem k dlouhodobě silné přeprodanosti zlata je jednoznačně větší potenciál směrem vzhůru.

Otázkou je, jakou formou zlato zobchodovat.

Možností je několik. Samozřejmě typickou variantou je nakoupit čisté futures (GC). Riziko je zde ale poměrně velké, čemuž odpovídá i vysoká náročnost na margin a výšku kapitálu. Schůdnější možností je minikontrakt (MGC), jehož velikost činí 1/10 velkého kontraktu. Alternativou je také velmi likvidní ETF na zlato GLD, které má oproti MGC tu výhodu, že na něj existují likvidní opce.

Avšak nejzajímavější volbou z hlediska rizika a potenciálu jsou podle mě v současné situaci intermarket spready na kovech. Mám na mysli především spready platina-zlato, které jsem již několikrát analyzovala v nedávných spreadových reportech. O výhodnosti této myšlenky svědčí extrémně nízké hodnoty poměrů platina/zlato nebo stříbro/zlato.

Poměr platina/zlato

Poměr platina/zlato

Poměr stříbro/zlato

Poměr stříbro/zlato

Spreadový report