Komodity

Dokonalá příležitost

V předchozím článku jsem Vám opět ukázala, jak se dá obchodovat jednoduše a přitom ziskově. Postačí mi rozumět několika důlezitým ukazatelům, abych dokázala najít skvělé příležitosti. Poslední dobou se ale více věnuji zrninám. Kromě COT a struktury trhu sleduji i některé důležité fundamenty. A dnes se s vámi chci podělit o pár úvah a postřehů, které by mohly sehrát důležitou roli v dalším cenovém vývoji.

Zrniny patří mezi největší trhy v rámci zemědělských komodit. Objem jejich produkce v USA dosahuje hodnoty 100 miliard dolarů. Není náhodou, že USA jsou největším světovým exportérem kukuřice i pšenice. Futures na zrniny jsou proto velmi likvidní a pozorně sledované trhy.

I přesto byly zrniny v posledních měsících spíše mimo zájem komoditních obchodníků. Dlouho se totiž pohybují do strany a výrazněji netrendují. To se ale zdá se změní, resp. zrniny se vrátí do pozice nejzajímavějších trhů pro komoditní a spreadové obchodníky.

zc

zs

zw

V minulých letech zrniny převážně klesaly. Farmáři měli téměř ideální podmínky v důsledku příznivého počasí a nízkých úrokových sazeb. Svou roli sehrál i sliný dolar, který zlevňoval komodity pro export. Inflace byla v USA velmi nízká. Právě zrychlující inflace je první indicie nadcházející změny. Uvolněná měnová politika Fedu zdá se začíná mít konečně dopad v reálné ekonomice.

inflace

Na růst cen jsou nejvíce citlivé energie a potraviny. Všichni totiž musíme jíst a jezdit autem. Spotřebu základních potravin nemůžeme příliš omezit, ani kdyby ceny výrazně vzrostly. A právě zrniny jsou základní komoditou potravinářského průmyslu, ať už přímo, nebo jako krmivo pro zvířata. Kukuřici můžeme navíc zařadit částečně i mezi energie. Cca polovina se jí totiž spotřebuje při výrobě ethanolu. Stručně řečeno, inflace pravděpodobně poroste a s ní i ceny zrnin.

Na rostoucí inflaci pravděpodobně zareaguje Fed zvýšením tempa růstu úrokových sazeb. To ale bude mít efekt se značným spožděním. Krátkodobě navíc růst sazeb ztíží situaci farmářů, což bude opět tlačit na růst cen zrnin.

Aby toho nebylo málo, počasí také nemusí být v budoucnu tak příznívé jako v posledních letech. Podle oceánografických modelů, je pravděpodobný příchod La Niña. To představuje ochlazení specifické části vod v tichém oceánu, v určité vzdálenosti od pobřeží Jižní Ameriky. Tento efekt (spolu s opačným jevem El Niño) má výrazný dopad na počasí ve velké části světa. A právě přechod mezi El Niño v minulých letech a La Niña v nadcházejícím období způsoboval v minulosti nepříznivé počasí pro pěstitelský cyklus některých zrnin v USA.

Z dlouhodobého hlediska se potom hodně mluví o nižší sluneční aktivitě v následujících letech. Ta se měří počtem slunečních skvrn na Slunci. Obvykle takové období býva spojeno s chladnějšími zimami a celkově drsnějším klimatem.

sunspots

Prestože o těchto klimatických souvislostech se vedou akademické debaty, je to určitý důvod k obavám. Nic nevydrží věčně, ani příznivé počasí pro zrniny.

Všechny výše zmíněné faktory nám dohromady vytváří „dokonalou příležitost“. Tedy takovou, v jejíž prospěch působí několik zásadních a přitom na sobě nezávislých fundamentálních vlivů. I když jeden z nich nemusí vyjít jak očekáváme, každý další má sám o sobě dostatečnou sílu k tomu, aby pohnul trhem dle našeho očekávání.

Problém je, že i na dokonalé příležitosti se dá hodně prodělat. Ekonomická situace, případně i klima se může vyvíjet odlišně. Dokonce i kdyby se vše odehrálo jak očekáváme, trh nemusí na změnu fundamentu zareagovat ihned. U komodit je naprosto běžné, že můžou měsíce „odolávat“ a klidně se obchodovat za ceny pod produkčními náklady (naposledy nám to ukázal zemní plyn). Samotné futures jsou tedy dost divoké a klidně můžou jít proti nám déle, než bychom dokázali snést.

Naštěstí existuje způsob, jak využít danou příležitost s nízkým rizikem a přitom velkým ziskovým potenciálem. Jsou jím interdelivery spready na zrniny! Riziko je v takovém případě omezené, což nám dává čas a také prostor pro chyby v načasování obchodu. Odběratelé mého Spreadového reportu mají jako obvykle vše s předstihem. V pondělním vydání jsem analyzovala příležitosti na konkrétních spreadech, včetně výhod a nevýhod každé příležitosti.

Mít informační náskok se často vyplatí. Naprosto všechny příležitostí z mého reportu totiž od pondělí provedly velký pohyb očekávaným směrem. Ten kdo využil mých analýz ve svém obchodování, má už nyní několik set nebo i tísíc dolarů náskok 😉