Komodity

Levné máslo!

Máslo, drahé máslo, investiční máslo, máslo jenom pro bohaté, máslo v akci za 60 Kč … určitě jste na podobná slovní spojení v posledních měsících natrefili i vy. Důvod všichni známe. Abych nezaostávala a můj blog se držel nejnovějších trendů, budu se dnes věnovat právě máslu. Zkusím trh zanalyzovat tak, jak to běžně dělám u ostatních komodit 🙂

Možná je to pro někoho překvapení, ale máslo se skutečně na burze obchoduje. Najdete ho například na CME Group pod tickerem CB (Cash-settled Butter). Jenom upozorňuji, že se jedná o máslo v USA, jehož cena nijak nesouvisí s cenou másla v Evropě. Specifikace kontraktu jsou:

 • velikost kontraktu: 20 000 liber másla (9 tun)
 • cenová jednotka: centy za libru
 • hodnota bodu: $200 

  Technická analýza

  S čím jsme se museli v poslední době smířit, byl nárůst ceny másla o téměř 100%. Teď mám samozřejmě na mysli naše máslo, které máme tak rádi třeba na chleba. Na americké burze je ale situace zcela jiná. Americké máslo totiž za poslední měsíce naopak zlevnilo o přibližně 18%. Cena ale nedávno narazila na support kolem 230 centů a je zde také náznak dvojitého dna.

  COT analýza

  Podívejme se nejdříve na skupinu zajišťovatelů a konkrétně na net pozice (tzn. rozdíl long a short pozic). Z hlediska posledních přibližně dvou let je červená křivka na lokálním maximu. Zajišťovatelé očividně máslo hojně nakupují, protože se jim pravděpodobně zdá levné. Když si dvě předchozí podobné situace spojíme s cenou (viz. graf), dostaneme se k cenovým minimům. Takže zde nám aktuální nálada na trhu naznačuje, že levné máslo na americké burze možná taky skončí.

  Skupina velkých spekulantů ale není tak příznivá ve prospěch růstu ceny másla. Net pozice tento rok předvedly poměrně velké výkyvy, ale momentálně se křivka nachází zhruba ve středu. Nenaznačuje tedy ani růst, ani pokles ceny.

  Struktura trhu

  Term structure momentálně prozrazuje normální stav trhu, čili contango – vzdálenější kontrakty jsou dražší.

  Contango ale není na trhu s máslem tak běžné, jako třeba u kukuřice. Contango histogram ukazuje zastoupení contanga a backwardatin zhruba 50:50. Můžeme to vidět také přímo na vývoji contanga. Silné backwardation se vyskytovalo v letech 2014 a 2015.

  Sezonalita

  Pro zajímavost se podívejme i na těch pár let, během kterých se máslo na burze obchoduje. Poslední dva roky cena v následujícím období rostla. Možná, že tento růst je způsoben zvýšenou poptávkou kvůli blížícím se vánočním svátkům 🙂

  Závěr

  Když bych to tedy měla shrnout, myslím si, že cena másla půjde nahoru. Na grafu vidíme support plus náznak dvojitého dna, zajišťovatelé silně nakupují a blíží se vánoční sezóna.

  Dnes to bylo samozřejmě spíše pro pobavení, aspoň jsme si přitom zopakovali trochu teorie. Trh s máslem je ale velmi málo likvidní, proto není mezi obchodníky moc oblíbený. A rozhodně není zajímavý pro mě jako spreadovou obchodnici. Je ale zajímavé, že i přesto tady COT poměrně dobře funguje a budu sledovat, jestli zafunguje i teď 🙂