Komodity

Cukr a ropa – ticho před bouří?

Valentýnský týden byl na komoditních trzích poměrně klidný. Žádné divoké estrády, které by mohly znepříjemnit tento týden, se nekonaly. Ale tak jako ticho před bouří, i pasivní období mohou předznamenávat významné pohyby, které pro nás můžou, ale také nemusí být pozitivní. Je dobré věnovat jim proto pozornost a popřípadě přehodnotit stávající pozice nebo plánované vstupy.

Podívejme se například na cukr, o kterém jsem psala v předchozím článku. Očekávaná klesající korekce zatím nepřichází. Cena se pohybuje do strany již od počátku roku a cena odmítá prorazit kulatý support na 20 centech. To je pro mě zvednutý prst, že trh možná není tak slabý, jak jsem si myslela.

Futures na cukr

Jelikož jsem očekává pokles cukru, spekulovala jsem na růstu bear spreadů. Můj původní příkaz na bear spread SBH18-SBV17 se mi ale nevyplnil a jsem za to ráda. Možná se tomu někteří budete divit, protože spread zatím roste.

Spread na cukr

Je dobré si ale uvědomit, že čím déle se čeká na korekci, tím více se zvyšuje pravděpodobnost toho, že trh prostě bude pokračovat v pohybu ve směru trendu. Riziko příležitosti se tím tedy zvyšuje. Zatím si tedy raději počkám na další vývoj, protože stále nevylučuji, že cukr opravdu půjde dolů a vyhlédnutý bear spread nahoru.

Podobně je na tom nyní i ropa. Zde jsem také očekávala pokles, jak jsem to již popsala v jednom z posledních spreadových reportů. Všimněte si ale cenový pohyb. Je to až neuvěřitelné, ale ropa se již dva měsíce pohybuje ve velmi úzkém kanálu mezi 52-54 dolary. Očekávaný pohyb dolů se podobně jako u cukru zatím nedostavil. Ticho před bouří? Možná ano. Bouře ale může znamenat i prudký break out a pokračování růstového trendu.

Cena ropy

Futures ropa

Nepříznivou indicií, která tak trochu zvyšuje pravděpodobnost scénáře s proražením ceny směrem nahoru, je klesající contango. Můžeme to pozorovat na klesajících bear spreadech (nebo rostoucích bull spreadech), resp vývoji contanga na ropě obecně.

Contango ropa

Spread na ropu

To ale není vývoj, který bychom očekávali. Je to určitý náznak toho, že trh není tak slabý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Přes to všechno vnímám stále jako pravděpodobnější pokles ceny ropy. Riziko ale za posledních pár týdnů vzrostlo a to zhoršilo atraktivitu této příležitosti.

Všechny tyto drobnosti velmi důsledně sleduji a pomáhám si tím při řízení rizika. A pokud se na trhu nic neděje jako například teď, nevyčkávám do nekonečna, ale snažím se i pohyb do strany analyzovat a přizpůsobit tomu můj obchodní plán.