Komodity

Ropa na rozcestí

Tématem dnešního článku bude ropa, protože ji momentálně považuji za velmi zajímavou příležitost. Důvodem je hlavně cenový vývoj v posledních týdnech, ale také COT analýza a analýza struktury trhu.

Na denním grafu si můžeme všimnout zužujícího se trading range (cenového rozpětí). Snižování volatility jde ruku v ruce s nižším rizikem, ale zároveň velkým potenciálem. Jakmile totiž dojde k breakoutu, následný pohyb bude pravděpodobně velký. Čím déle bude cena pokračovat v zužování, tím lákavější příležitost to pro mě bude. Další vývoj budu proto pozorně sledovat. Čekám zda ropa ješte neotestuje spodní krátkou trendline nebo alespoň hladinu 45 dolarů.

historicalPrice_cl (1)

Samozřejmě se může stát, že dojde k okamžitému breaku směrem vzhůru. Střednědobě je podle mě velmi pravděpodobné, že ropa zamíří výše. Krátkodobě je ale možné cokoliv. Prvním cílem při poklesu je zmíněných 45 dolarů, druhým pak 44 dolarů na klesající trendline.

Stále se ale bavíme v rovině pravděpodobností. Nedá se vyloučit ani pokles až ke 40 dolarům. To vyplývá ze širšího náhledu na trh, na kterém je patrný klesající cenový kanál. Kdybychom ale ropu přece jen viděli na 40 dolarech, příležitost by byla o to výhodnější. Prostor pro pokles je omezený.

historicalPrice_cl (2)

COT analýza velkých spekulantů naznačuje přeprodaný trh, a tím pádem větší pravděpodobnost budoucího růstu. COT index této skupiny se totiž nachází blízko 10-letého minima okolo hodnoty 0.2.

historicalCot_cl (1)

Traders index zatím ještě není extrémně vyhrocený ve prospěch budoucího růstu. Když se ale podívám na podobné situace v minulosti, kdy se cena ropy pohybovala v určitém rozpětí, aktuální hodnota kolem 0.1 často naznačovala obrat trendu na růst.

historicalCot_cl

Sílící trh s ropou naznačuje také vývoj contanga. Často nám jeho graf nabízí náhled do zákulisí trhu. V poslední době si můžeme všimnout, že i přes pokles ceny ropy contango odmítalo růst. Stále se drží blízko supportu okolo 0.4%. Tato divergence spolu s technickou a COT analýzou podporují moji tezi budoucího růstu ceny ropy.

Contango

Contango

Samotné futures na ropu ale pro mě bohužel nejsou zobchodovatelné kvůli menší velikosti mého účtu. Možností s nižším rizikem by zde byly bull spready, které ale z hlediska častého contanga a také sezonality nejsou úplně dobrý nápad (contango tlačí na bull spready směrem dolů).

historicalContangoHistogram_cl

historicalContangoHistogram_cl (1)

Dobrou alternativou pro menší účty, kterou momentálně také sleduji, je velmi likvidní ETF na ropu – USO.