Komodity

Proč sleduji americký dolar?

Dnes se budu věnovat americkému dolaru. Je to velmi důležitý trh, který průběžně sleduji. Přestože přímo měny neobchoduji, dolar má zásadní vliv nejen na komodity, ale také na akcie, dluhopisy, atd.

Jedná se o obrovský trh. Co do objemu je větší než všechny komoditní trhy dohromady. Z toho důvodu komodity zpravidla neovlivňují dolar, ale naopak dolar ovlivňuje komodity. Měl by jej proto sledovat každý komoditní a spreadový obchodník.

Pojďme se nyní podívat na aktuální situaci na dollar indexu. Momentálně to vypadá, že trh zkonsolidoval a v posledních týdnech vytváří vyšší minima. Roste pravděpodobnost, že udělá break směrem vzhůru. Jedná se pouze o krátkodobý vývoj, takže nejde o žádnou jistotu.

Dollar index

Důležitější je dlouhodobější graf. Z hlediska střednědobého vývoje tam vidím dvě důležité úrovně – 94 a 100. Momentálně je dolar v neutrální oblasti uvnitř cenového rozpětí. Klidně může ještě nějakou dobu pokračovat v poklesu blíže k hladině 95 až 94.

Dollar index

Na první pohled je vidět, že COT analýza na dolaru funguje docela dobře. Z hlediska COT pozic je vidět, že trh již dávno není překoupený. Vyhrocenost ze záčatku roku se přirozeně napravila.

historicalCot_dx (1)

historicalCot_dx

Pokud by tedy došlo k breakoutu, mělo by to dopad na mnoho komodit. Především by rostoucí dolar tlačil na cenu drahých kovů směrem dolů. Dopad by měl také na cenu ropy. Ropa už sice je poměrně nízko, ale byl by to další faktor, který by jí bránil v návratu nad $50.

Sledovat vývoj dolaru se může vyplatit. Napřílad loni v září jsem viděla, že dolar udělal zásadní obrat a to mi pomohlo k časování trendu na dalších komoditách. Podrobně jsem tehdy dolar analyzovala ve spreadových reportech. A zároveň jsem predikovala pokles ceny zlata, k čemuž následně skutečně došlo.

dolar

Zlato Spreadový report

Vliv dolaru na komodity je proměnlivý, někdy je slabší, někdy naopak velmi silný. Záleží také o jakou skupinu komodit se jedná. Nejsilnější vliv je patrný na drahých kovech, o něco menší potom na energiích a dalších komoditách, včetně těch zemědělských. Pokud se například na zrninách nic fundamentálního neděje, je vliv dolaru zásadnější. Nárůst hodnoty dolaru v minulých letech zcela určitě přispěl k tomu, že se ceny zrnin drží při zemi.