Komodity

Pšenice třikrát jinak

Od publikování článku Příležitost k zisku na pšenici jsem dostala množství dotazů, jak v platformě TWS najít pšenici pod tickerem KE. Proto jsem se rozhodla věnovat dnešní článek právě tomuto tématu. Když se bavíme o futures na pšenici, je důležité vědět, že existují tři různé druhy futures kontraktů na pšenici. A nejen že jsou tyto tři druhy kontraktů založené na mírně odlišných komoditách, každý z nich je obchodován na různých burzách.

První typ kontraktu na pšenici se jmenuje Hard Red Winter Wheat a je obchodován v Kansasu (KCBOT). V platformě TWS najdete tento typ pod tickerem KE. Jedná se o nejrozšířenější druh pšenice, která se pěstuje v USA. Pěstuje se v Kansasu, Oklahomě, Nebrasce a Texasu. Hard Winter naznačuje, že tato pšenice má vysoký obsah proteinů a je sázena v zimních měsících. Používá se především na výrobu chleba a je široce využívána po celém světě. Vhodná je i jako náhradní krmivo pro hospodářská zvířata.

Druhým typem kontraktu na pšenici je Soft Red Winter Wheat, který je obchodován nejaktivněji a obchoduje se v Chicagu (CBOT). Když obchodníci mluví o futures na pšenici, většinou myslí právě tento typ. V TWS ho najdete pod tickerem ZW. Pšenice je pěstována na východ od řeky Mississippi ve vlhčím prostředí. Soft Winter znamená, že pšenice má nízký obsah proteinů a také je sázena v zimních měsících. Je základní surovinou zejména při výrobě sladkého pečiva. Vyrábějí se z ní také průmyslové výrobky jako lepidla a škroby.

Třetím a nejméně obchodovaným typem kontraktu je Hard Spring Wheat, který se obchoduje v Minneapolisu. Pěstuje se v Dakotě, Montaně, Wyomingu a Idahu. Pro vysoký obsah proteinů se používá zejména na výrobu chleba a je také výborným krmivem pro zvířata. Z názvu vyplývá, že úroda je zasazena v jarních měsících. Má ticker MW.

Takže když se mluví o futures na pšenici, mějte na paměti, že každý typ se obchoduje na jiné burze, pěstují se v jiném prostředí a jsou vysazované v různých měsících. Kvůli tomu je cena futures různá a závisí na velikosti sklizně a klimatických podmínkách.