Automatické obchodování

SQ Vlastní worfklow – zkušenosti našich uživatelů

Dnes se podíváme na funkci, která je novinkou ve verzi StrategyQuant X – Custom Projects. Díky ní ušetříte hodně času, zefektivníte práci na stavbě strategií a ve výsledku uděláte za stejný čas větší pokrok. A na závěr pro vás máme video, kde vše uvidíte v praxi.

Jmenuji se Jakub Daněk, se StrategyQuantem pracuji již několik let a jsem členem týmu StrategyQuant i Quastic. Pamatuji si přesně na ten den, když jsem poprvé spustil program StrategyQuant. Na ten moment nikdy nezapomenu. Po prvním spuštění jsem nechápavě koukal s otevřenou pusou, co to vlastně je. Sám jsem nečekal, že to půjde tak rychle ale během prvního roku jsem se naučil s programem pracovat i díky Zděňkovi a jeho kurzům. Za ten rok jsem hodně pokročil a postavil své automatické obchodní strategie, které jsem spojil následně do portfolia. Dokázal jsem tak postavit první portfolio, které běželo na obchodním účtu.

Skvělá funkce, která šetří čas – Custom projects

Ale vraťme se k programu StrategyQuant X. Jeho novinkou a hlavní předností je aktuální možnost stavby strategií v Custom Projects. Touto novinkou se mění zcela zásadní funkčnost programu.


Custom Projects v programu StrategyQuant

Funkce Custom Projects umožňuje nastavit své workflow zcela automaticky a hledat tak strategie klidně na 20 trhů najednou. Sám jsem se na začátku nastavení trošku bál, ale není to opravdu nic složitého.

V Custom Projects pracujeme s tasky a větším počtem databank. Tasky jsou nová funkce programu, kterou se naučíte během pár minut, dle vlastních zkušeností. Samozřejmě fungují jako propojení celého workflow.

Každý task může dělat jakoukoliv funkci v programu a můžeme je skládat libovolně za sebe. Musí to mít samozřejmě určitou logiku.

V tom je obrovská výhoda Custom Projects, protože celé workflow lze automatizovat a postavit tak celé portfolio na 5 různých trhů, otestovat je a vybrat ty nejlepší. A to vše bez nutnosti jakéhokoliv zásahu lidské ruky.  Ano přesně tak, uvedu příklad.

Příklad fungování Custom Projects

„Nastavíme si v Custom Projects první task (Builder) a jeho možnosti vyhledávání. Do dalších tasků, již přesuneme naše Monte Carlo testy a OOS testy. Tímto způsobem vypracujeme naše workflow až do posledního bodu, kde poté nastavíme StrategyQuant, tak, aby po posledním testu ukončil samotné generování strategií nebo začal od počáteční stavby. Strategie, které projdou testy robustnosti si samozřejmě můžeme nechat uložit v databance a pracovat s nimi na výsledném portfoliu.“

V praxi mohou tak jednotlivé kroky vypadat takto:

  1. Postav strategie na EURUSD
  2. Otestuj, jak fungují na GBPUSD a pokud jsou ziskové, ulož je, jinak smaž
  3. Další test a různé podmínky filtrace
  4. Strategie, co splňuje všechny nastavené testy, ulož

Díky nové možnosti Custom Projects získává generování automatických obchodních strategií úplně jiný rozměr. Samozřejmě vždy je potřeba určitá „ruční práce“ v programu, která ani neskončí. Nicméně co tím chci opravdu říci, je to, že mnoho našich základních testů můžeme zautomatizovat a vyhnout se tak přebytečnému trávení našeho volného času u PC. A také můžeme experimentovat, získáme totiž více času na testování nových workflow.

Zkušenosti uživatelů – jak se jim Custom Projects líbí?

Dovolte mi ještě zveřejnit referenci našeho uživatele, který také prošel starší verzi StrategyQuantu a může tento pokrok zhodnotit s námi.

StrategyQuant jsem poznal v roce 2018 během kurzu StrategyLab a poté hlouběji díky plnému SQ kurzu na webu Quastic. V té době byla aktualní verze 3.8.2. Program mě uchvátil svým rozsáhlým nastavením stavby a různými možnostmi testování robustnosti strategií.

Od té doby vyšel nový StrategyQuant X, který stavbu strategii posunul na ještě vyšší úroveň.

Z mnoha vylepšení ve StrategyQuant X bych zmínil, že je snazší přidávat a aktualizovat měnové páry. Také se zdokonalilo filtrování, takže některé testy, které se museli dělat ve starší verzi ručně (např. porovnávání, jestli je Return/DD alespoň polovina hodnoty před testem robustnosti) jsou již nyní plně nastavitelné a automatizované.

Pro mě asi největším vylepšením bylo přidání Custom Projects, díky kterým si můžu do programu nadefinovat své vlastní workflow. Každý krok stavby od počáteční generace až do posledních testů je tak možno plně automatizovat. A tak namísto ručního generování a následné změny pro každý test, StrategyQuant X stisknutím jednoho tlačítka vše udělá sám.

Petr Vácha

Závěrem a video

Samozřejmě vždy musíte mít nějaké znalosti a umět postavit workflow, díky kterému postavíte ziskové strategie. Custom Project vám ale pomůže minimálně ve dvou krocích – testování workflow je mnohem rychlejší a jakmile najdete to správné, hodně práce udělá za vás automaticky.

Pokud vás zajímá více, podívejte se na video, kde jsme představili více metod, jak můžete ve StrategyQuantu automatizovat celý proces stavby strategií.