Automatické obchodování

Za jak dlouho se stanete úspěšným traderem?

Cesta k finanční nezávislosti netrvá dva dny, ale chvilku zabere. Dnes se na to podíváme trochu více.

Nemám moc v oblibě bezduché řeči typu „stát se traderem zabere dva roky“, „stát se traderem trvá 10000 hodin“ apod. Ačkoli přiznávám, že pro zjednodušení občas používám obraty jako „stát se traderem může zabrat pár let“ :).

Na to, za jak dlouho se stanete úspěšným, má vliv více faktorů. Pokud sedíte u počítače a jen koukáte do grafu a čekáte až přijde ten správný „pocit“, tak můžete koukat deset let a stejně to bude nejspíš k ničemu. Oproti tomu trader, který má dost času a věnuje 8 hodin za den intenzivnímu studiu, dosáhne nejspíše úspěchu dříve než za dva roky.

To na čem opravdu záleží, je jaký k tradingu máte přístup!

Představme si jednoho mého studenta. Je to bývalý sportovec a má vynikající disciplínu. Což byla jeho velká výhoda. Nejdříve se snažil obchodovat ručně, ale bohužel neúspěšně. Po cca roce a půl se mi ozval a začali jsme se studium, zaměřili jsme se na automatické strategie. Jeho individuální kurz probíhal v první polovině roku 2014. Od srpna 2014 začal obchodovat sám a po zbytek roku se ještě učil, ladil svůj přístup a sem tam se dopustil menší chyby. Toto období uzavřel se ziskem 25% a maximálním propadem 18%. Od nového roku začal obchodovat s většími penězi a na jeho výsledcích byly znát nové zkušenosti.

Tomuto traderovi trvalo tři čtvrtě roku, než začal vydělávat a pak půl roku, než začal vydělávat stabilně. Je sice pravda, že již předtím nějaké zkušenosti měl, ale jakmile jsme přešli na algo trading, začali jsme vlastně od začátku. Předchozí zkušenosti jsou dobré především z hlediska psychiky, ale co jste se naučili pomocí technické analýzy v algo tradingu využijete umezeně.

Z praxe je tedy vidět, že již po třičtvrtě roce se můžete stát dobrým traderem!

Nicméně je důležité se tomu věnovat. Tento student dává denně několik hodin práci. Ne pouze koukání, ale skutečnému vývoji. Na reálném účtě má nasazeno několik desítek strategií a výsledky jsou vidět.

Podívejte se na jeho equity (po dohodě je odstraněn kapitál). Vývoj je standardní jako u všech dlouhodobě stabilních traderů. Období růstu, období stagnace (tedy že equity jde „do strany“) a období velkých zisků. S dobře postaveným portfoliem byste neměli zažívat období silných propadů, nicméně menším korekcím se nevyhnete, jak i zde vidíme. Navíc zde není aplikováno navyšování pozic s rostoucím kapitálem, od začátku je obchodováno se stejnou pozicí.

Myslím, že to rozhodně stojí za pozornost!

Závěr

Pokud chcete uspět, opravdu se tradingu věnujte. Pouze koukat do grafu nestačí, je potřeba mít směr kudy jít.