Psychologie

Na návštěvě v sídle facebooku

Hezký den přátelé,

před pár dny jsme se vrátili z USA a naše první zastávka byla v San Francisku. První dny našeho pobytu jsme se zúčastnili konference v Silicon Valley, o které napíšu později. Když ale přišla nabídka od mého kolegy, že bychom se mohli podívat přímo do centrály facebooku a navíc s průvodcem – jeho spolužákem, který tam pracuje, tak jsem nemohl odmítnout 😊. Normálně se tam totiž jen tak nedostanete, pokud průvodce nemáte. I reportéra seznamu tam nedávno vyrazili :D.

V tomto článku se podíváme na to, jak to ve Facebooku vypadá a jako bonus na konec se zaměříme na to, jak přemýšlí člověk, který pro Facebook pracuje, což bude i odpovědí na to, jak se tam dostat 😊.

Jak to ve Facebooku vypadá?

Facebook má 20 tisíc zaměstnanců a na centrále pracuje cca 7 tisíc lidí. Centrála je takové menší „městečko“. Najdeme zde 8 budov a v každé jsou na něco zaměření – vývoj infrastruktury, vývoj facebooku atd. Mezi budovami je malé náměstí, kde je 12 restaurací, obchod se suvenýry, půjčovna kol, dokonce i prádelna… Je tam v podstatě vše co může člověk potřebovat. pod článkem najdete pár fotek, ale nechte si je až na konec :).

Kanceláře jsou převážně open space a můžete si vybrat, zda chcete u práce sedět, stát, můžete i pracovat venku… Tam se fotit nesmí, tak musíte zapojit představivost :).

Centrála sídlí na adrese 1 Hacker Way a hlavním heslem ja Hacking, ale ne ve smyslu hackingu jako nabourávání se do cizích počítačů, ale ve smyslu prolamování toho co známe, tedy dosahování něčeho nového. Původně na této adrese bylo sídlo Sun Microsystems. Facdebook zvažoval stavbu vlastní centrály, ale rozhodl se zvolit toto místo, aby si všichni uvědomovali, že i oni mohou jednoho dne jako Sun Microsystems dopadnout.

Jak se ve Facebooku pracuje?

Na první pohled mne překvapilo to, že zaměstnanci mají opravdu hodně svobody a je to na první pohled vidět. Na centrále pracuje celkem 5 Čechů a jedním z nich je i David, který nás kampusem provedl. David má vystudovanou vysokou školu v USA a mimo jiné i přednášel matematiku na Harvardu. Je mu 33 let a je to člověk velmi chytrý a se zdravým rozumem.

Ptal jsem se ho, jakou mají pracovní dobu, protože práce to musí být náročná – nemají žádnou 😊. Nikdo jim nekontroluje v kolik přijdou do práce, v kolik odejdou… Hodnotí se jen výsledky.

David taky řekl jednu krásnou věc, se kterou 100% souhlasím. Je z ní vidět, jak myslí člověk pracující pro Facebook a je to v podstatě i otázka na to, jak se tam dostat. Budu ho zde citovat:

„Když jsem do Facebooku nastoupil, tak jsem byl tou svobodou ohromen. Nikdo tě do ničeho nenutí, můžeš si pracovat jak chceš. Facebook se o tebe naplno postará – máš jídlo zadarmo, když chceš nějaké vybavení (např. nový počítač) tak se tě neptají na důvody a do druhého dne ho máš, pití máš kolik chceš, kafe taky, můžeš pracovat z domova… Máš zajištěno všechno aby ses mohl na práci 100% soustředit. Když jsem tu byl měsíc, dva, tak to na mne dolehlo a říkal jsem si, že když se o mne Facebook tak stará, musím se mu za to odvděčit a odvádět dobrou práci.“

A o tom to je, přátelé – respekt. Zaměstnavatel vám něco dává a vy mu to vracíte dobře odvedenou prací. Ne tím, že si odsedíte svých 8 hodin 😊. Je to vzájemná synergie – zaměstnavatel si váží zaměstnance a zaměstnanec zaměstnavatele.

Co říci na závěr?

Musím říct, že návštěva centrály Facebooku byla velmi povznášející a inspirativní. A držím palce každému, aby v sobě našel stejný postoj, jako má David. Postavit se zodpovědně k tomu co dělám je cílem u úspěchu ať už jste zaměstnanec, trader nebo podnikatel :).

Fotky z Facebooku (pro zvětšení stačí kliknout)

Venkovní pohled na kampus

Centrální náměstí

Půjčovna kol

Cukrárna

dav