Opce

Seriál praktického opčního obchodování – týden 16

Vážení čtenáři a obchodníci, v minulém týdnu hodnota našeho účtu k obchodování zemního plynu rostla, nicméně stále nás sráží poměrně vysoká cena.

Obr.1: Account overview
Obr.1: Account overview

Shrnutí týdne

V minulém týdnu jsme zaznamenali zajímavý vývoj ve fundamentech zemního plynu. Pokud si vzpomínáte na minulý článek, kde jsme se zabývali detailní analýzou mezi nabídkou a poptávkou, pak poslední data přinesla obrázek, který hovoří ve prospěch růstu nabídky (https://www.eia.gov/naturalgas/weekly/ ). V první řadě vidíme nárůst denní produkce na 82 Bcf, což je o 0,5 Bcf více než minulý týden. Odhady o produkci v tomto týdnu ( dle společnosti PointLogic ) hovoří o možném nárůstu produkce o dalších +0,5 Bcf, což by mohlo posunout teplotně neutrální převis nabídky nad poptávkou na +4 Bcf denně.

Změny v portfoliu

V minulém týdnu nastala pouze jedna změna. U jediné srpnové opce KOLD se strikem 37 jsme se nechali přiřadit a hned toto pondělí jsme short akcie zpět vykoupili a vypsali opci se strikem 38 na zářijovou expiraci. Celková delta portfolia se tím téměř nezměnila. V nejbližších dnech budeme zvažovat pouze výpis put opcí na UNG, ideálně se strikem 22, abychom si něco přivydělali k našemu shortu akcií UNG. Uvidíme ovšem, jaké trh nabídne prémia.

Exporty rostou

Mezi jeden z důležitých faktorů ovlivňující strukturální změny v cenách plynu patří i exportní kapacita USA. Čím více je schopno USA exportovat profitabilně do zahraničí, tím méně zůstává plynu pro domácí trh a v případě teplotního šoku nemusí stihnout nabídka pružně reagovat. Růst produkce je tedy dávat vždy na misku vah s růstem exportů (a samozřejmě dalšími veličinami).
USA mají v současné chvíli dva fungující exportní LNG terminály, které dohromady nabízí exportní kapacitu ve výši 3,6 Bcf denně. První se jmenuje Sabine Pass (2,8 Bcf denně), druhý terminál se jmenuje Cove Point (0,8 Bcf). Další čtyři terminály se staví, z čehož tři jsou lokalizované ve státě Texas (terminály Cameron, Freeport, Corpus Christi). Do 12-18 měsíců by exporty LNG měly vzrůst o 6,1 Bcf denně, což znamená, že potřebujeme vidět v datech minimálně +10% meziroční růst produkce, aby se dostalo i bezproblémové pokrytí domácího trhu.

Připomínám, že pro získání přístupu k výpisu z účtu (Portfolio Analyst) našeho modelového portfolia na zemním plynu prosím vyplňte Váš e-mail v kolonce pod článkem.