Opce

Seriál praktického opčního obchodování – týden 1

Vážení čtenáři a obchodníci, máme tu první díl z našeho praktického seriálu o opčním obchodování na plynu. Tento týden si reportů užijete trochu více než obvykle, jelikož musíme tak trochu dohnat časový skluz. Rozhodl jsem se tedy, že vám dnes popíšu a vysvětlím obchodování v prvním květnovém týdnu a zítra si popíšeme, co se dělo v tom minulém – druhém květnovém týdnu.  V příštím týdnu od středy budete mít možnost všechny reporty (přímo vygenerované od brokera) stáhnout po přihlášení do klientské sekce zde na serveru, včetně mého komentáře. O nových obchodech vás budu informovat (dáte-li k tomu souhlas samozřejmě) e-mailem.

1. Popis obchodu

Dne 1. května jsme vstoupili do prvního obchodu na zemním plynu. Jednalo o short pozici na zemním plynu realizovanou skrze opční pozici BOIL 18‘May 27.0 CALL. Shortovali jsme 9 ks call opcí na účet 80.000 EUR, což představuje expozici cca 48.000 USD (9 * 27 * 100 * 2) vyjádřeno v dolarech zemního plynu. (9ks * strike cena * multiplikátor * 2x páka v ETF BOIL). Hned v prvním obchodu jsme tedy využili zhruba polovinu účtu.

Na jednu opci jsme inkasovali 116 USD. Tato opce má expiraci na úrovni necelého měsíce. Pokud opce vyprší, náš zisk během tří týdnů bude cca 1045 USD, což by odpovídalo zhodnocení cca 1% měsíčně. To zhruba odpovídá našemu cíli pro tento účet. Velikost pozice není určitě konzervativní. Náš očekávaný výnos na celý rok se pohybuje na úrovni 12%-15% p.a., čemuž je nutné přizpůsobit i velikost pozic. Na druhou stranu tato expozice není ani nikterak extrémní.

Náš náklad na otevření pozice činil 1,73 USD, což představuje náklad na opci ve výši 0,19 USD. Díky chytrému systému minimalizace nákladů dokážeme obchodovat se slevou zhruba 0,50 USD na opci vůči standardním poplatkům Interactive Brokers. O tomto systému si povíme více v některém dalším pokračování našeho edukativního seriálu. Pokud bychom obchodovali u drahých brokerů s náklady 5 USD na opci, hned bychom byli o zhruba tisíc korun (43 USD) na poplatcích chudší.

2. Důvody pro obchod

Důvod, proč jsme tuto pozici otevřeli, má řadu rovin. Sledujeme rovinu

a) strategickou,

b) technicko-taktickou,

c) fundamentální.

V první řadě rovina strategická reflektuje, že se jedná o pákové ETF s kontangem, které je předurčeno k dlouhodobému poklesu (viz. mé články v rámci seriálu o neefektvních ETF) . Tudíž chceme být obecně spíše short a využíváme short call opci na vytvoření short expozice.

V řadě druhé technicko-taktická rovina nám říká, že zemní plyn dnes není ani v přeprodané ani v překoupené fázi. Kdyby byl zemní plyn překoupený, volili bychom strike úrovně spíše pod spotovou cenou, aby byl náš short agresivní. Naopak kdyby byl plyn přeprodaný, drželi bychom se spíše mimo trh, nebo volili strike výrazně nad úrovní spotové ceny. Současný stav plynu v neutrálním pásmu ale nabízí možnost umístit strike mírně nad spotovou cenu (což vytvoří defensivní polštář) a ještě si jít pro zajímavou prémii v % p.a. vyjádření.

Třetí rovina, o které chceme mluvit, je rovina fundamentální. Zde nejsme schopni v rámci jednoho článku popsat všechny fundamentální faktory, které sledujeme. Jedná se například o faktory počasí, LNG exportů, konkurenceschopností mezi plynem a uhlím, náklady na těžbu plynu, atd.

Dnes ukážeme jako jeden z fundamentálních faktorů například meziroční tempo růstu produkce zemního plynu. To naznačuje, že dochází k výraznému nárůstu produkce. Pokud budeme pečlivě analyzovat všechna data, zjistíme, že strukturální poptávka po plynu (očištěná o vliv počasí) roste výrazně nižším tempem. To nám napovídá, že se zde vytváří tlak na růst zásob do budoucna a s tím i potenciální tlak na pokles ceny zemního plynu. To je i jeden z důvodů, proč jsme zahájili obchodování se short pozicí.

Obr.1: Meziroční změna produkce zemního plynu
Obr.1: Meziroční změna produkce zemního plynu

3. Report z účtu

S ohledem na to, že na serveru se nyní připravuje nová sekce pro sdílení týdenních reportů, kam budete mít přístup, budete-li mít zájem, dovolím si nyní vložit několik základních údajů přímo z vygenerovaného reportu (období 1.- 4. května).

Account Overview - základní přehled klíčových charakteristik účtu
Obr.2: Account Overview – základní přehled klíčových charakteristik účtu
Risk measures - analýza rizik a základní ukazatele
Obr.3: Risk measures – analýza rizik a základní ukazatele
Obr.4: Trade Summary - obchody realizované za sledované obdo
Obr.4: Trade Summary – obchody realizované za sledované období

Detailní pdf report bude již v průběhu příštího týdne k dispozici po přihlášení do vaší klientské sekce na tomto serveru, dále jak jsem zmínil, budu vás o nových obchodech, stejně jako summary týdne, informovat prostřednictvím e-mailu. Pokud tedy máte o tyto informace zájem, zadejte prosím v okénku níže vaši e-mailovou adresu.