Komodity

Zrniny ve stínu WASDE reportu

Sledovali jste? Dnes byl před pár hodinami zveřejněn další WASDE report. A s pár komoditami to pěkně zahýbalo. Abych byla konkrétní, tak opět se předvedla bavlna, a tentokrát i zrniny. Vlastně kromě sójového oleje se volatilita prudce zvýšila u všech komodit z této skupiny. Pojďme se blíže podívat na ty prudké pohyby.

Začněme bavlnou. Nedávno jsem psala článek Překvapení na bavlně. Tehdy si to cena zamířila prudce nahoru. Dnes to bylo ale naopak – zaznamenali jsme prudký pokles.

WASDE bavlna

Ve srovnání s minulým „švihem“ nahoru byl dnešní pohyb poměrně klidný. A to odpovídá i zprávám z WASDE reportu, protože tam nenajdeme nějakou významnější změnu oproti minulému reportu. Z mého pohledu důvodem dnešního poklesu byla informace o nepatrně vyšší produkci a konečných zásobách v USA. I nadále se ale předpokládají celosvětově nižší konečné zásoby kvůli snížené globální produkci bavlny.

Zajímavější situace ale nastala na zrninách. Tam volatilita stoupla, dalo by se říci, skutečně markantně. Podívejte se sami následující grafy. Myslím, že šipky tam ani nejsou potřeba, protože je to patrné na první pohled. Konkrétně jde o hodinové grafy.

Pšenice
Pšenice

Kukuřice
Kukuřice

Sója
Sója

Zajímavé ale je, že nakonec pšenice s kukuřicí zavřely v kladných číslech. Sója zavřela mírně níže než včera. Takže v konečném důsledku, při pohledu na denní graf, jakoby prohlášení WASDE reportu ani neproběhlo. To se ale často stává, že trh reaguje na nějaké očekávání ještě před vydáním reportu. Všimněte si ty prudké poklesy. Byly způsobeny hlavně zprávami o zvýšené produkci zrnin. Velmi dobré výsledky sklizní pšenice hlásí USA a Rusko. Zajímavou informací jsou i předpokládané konečné zásoby kukuřice. Pokud se potvrdí, budou největší od roku 1987/1988. Sója se ale také může pochlubit předpokládanou zvýšenou globální produkcí.

Podle mého názoru ale trh lepší čísla očekával. Proto zrniny klesaly ještě před zěřejněním reportu. Po jeho vydání byl už ale trh tak „vyčerpaný“, že nedokázal dále klesat a začal opět růst. Takže klasické „buy the rumors, sell the news“.

V každém případě je důležité alespoň sledovat datum vyhlášení reportu. Dnes máte opět důkaz o tom, jak dokáže s komoditami zahýbat. Někdy se trh do close vyrovná, někdy ale ne. Nemusíte přímo číst informace, které report obsahuje. Pro zrniny je analýza dat z reportu poměrně komplikovaná a časově náročnější. Minimálně je dobré mít představu alespoň o jeho zveřejnění a brát na to ohled při uvažování o vstupu do obchodu a také v případě, že jsou naše pozice blízko stoplossu.