Komodity

Tady to žije: ropa a cukr

Tento týden byl na trzích možná ještě více divoký, než ten předchozí. Dočkali jsme se několika důležitých breakdownů například na drahých kovech, ale také na ropě nebo cukru. A právě těmto dvěma trhům se budu věnovat v dnešním článku.

ROPA

Po dlouhých třech měsících jsme se dočkali – ropa ve středu prorazila support v oblasti 52 dolarů. Jenom za ten den dubnový kontrakt klesl o téměř 5%. Ale to není všechno. Můžeme všimnout nápadně vyššího volume, které doprovázelo tento pohyb. Objem zobchodovaných kontraktů dosáhl téměř dvojnásobku ve srovnání s předchozím dnem! To poukazuje na to, že se nejedná o nějaký nesmyslný pohyb a tomuto breakdownu má poměrně velkou váhu.

CLJ17
CLJ17

Denní graf futures na ropu
Denní graf futures na ropu
Ropu jsem před pár týdny podrobně analyzovala v článku. Vyšší pravděpodobnost jsem přisuzovala budoucímu proražení směrem dolů, o kterém mě přesvědčil hlavně COT. A jak se opět ukázalo, nezklamal mě. Po tak prudkém poklesu a při značném volume totiž očekávám, že pokles ropy bude pokračovat.

COT analýza ropy
COT analýza ropy

Druhým vodítkem směrem k budoucímu poklesu byl pro mě i vývoj contanga. Pokud si vzpomínáte, upozornila jsem na support v oblasti 0.5%, od kterého by se contango mohlo potenciálně odrazit, což by pravděpodobně způsobilo také pokles ceny ropy. A zdá se, že mnou očekávaný scénář zatím vychází. Contango odmítlo klesnout níže a naopak začalo růst.

Contango
Contango
Bear spready za poslední dva týdny výrazně vzrostly. Například spread ze spreadového reportu se vrátil do oblasti S/R na 0.40 dolarech. Jelikož více předpokládám pokračování poklesu ropy, očekávám, že bear spread bude ve své rally pokračovat. Nevylučuji, že opět otestuje poslední high na 0.60 dolarech.

CLM17-CLK17
CLM17-CLK17
Hlavním fundamentálním důvodem breakdownu na ropě byly zprávy o významném nárůstu předpokládané produkce tento a následující rok. A je to zároveň logické, protože vyšší ceny ropy povzbuzují větší těžbu. Kromě toho se také zvýšil počet aktivních vrtných souprav.

Člověk ale nepotřebuje nutně sledovat podrobné fundamentální informace týkající se ropy. Sami jste se mohli přesvědčit o tom, že stačí sledovat pozice velkých hráču na trhu, kteří tyto informace studují za nás. A to je právě podstatou analýzy Commitment of Traders, pomocí které vidíme přímý dopad těchto informací na trh.

CUKR

Nakonec ještě nemohu vynechat cukr. Tento týden nastal poměrně důležitý pohyb – prolomení rostoucího trendu, který začal již v srpnu 2015. Opět tedy můžeme konstatovat, že se trh s cukrem dlouhodobě nachází v downtrendu.

Týdenní graf ceny cukru
Týdenní graf futures na cukr
Dalším potenciálně silným supportem na cestě směrem dolů bude 18 centů. Pokud cukr prorazí i tuto bariéru, cíl 16 centů nemusí být vůbec nereálný.

Denní graf ceny cukru
Denní graf futures na cukr
Prolomením trendu se zlepšily podmínky pro bear spready. Všimněte si toho nádherného růstu spreadu SBH18-SBV17 již od začátku roku. Tento spread jsem ve spreadovém reportu analyzovala již koncem ledna, tedy ještě před dalším prudkým růstem. Momentálně spread testuje poslední lokální maximum okolo 0.35 centů. Pokud cukr v nejbližší době potvrdí prolomení trendu a bude pokračovat v poklesu, spread by se mohl podívat na mnohem vyšší hladiny.

SBH18-SBV17
SBH18-SBV17