Komodity

Co nám říká poslední WASDE report 2015?

Tento týden ve středu byl zveřejněn důležitý report týkající se zemědělských komodit – WASDE (World Agricultural Supply and Demand Estimates), který vydává ministerstvo zemědělství USA (United States Department of Agriculture – USDA). Jak už jistě víte, základním pilířem mého obchodního systému je analýza COT (Commitment of traders). Někdy ale nezaškodí rozšířit si trošku obzory a podívat se i na fundamenty, jako například na report WASDE. Alespoň u těch komodit, které Vás aktuálně nejvíce zajímají. Já jsem se teď podívala hlavně na cukr a sojový komplex. Tak pojďme na to 🙂

CUKR

Z hlediska COT je trh s cukrem velmi vyhrocený, jak jsem už psala i v jednom minulém článku. Tato vyhrocenost trvá již několik týdnů, a proto jsem se podívala i na to, co si o situaci na trhu myslí USDA.

Z toho množství čísel bylo možné z WASDE reportu vyčíst tyto dva hlavní body pro cukr:

  • produkce bude pravděpodobně vyšší, než se očekávalo
  • poměr konečných zásob ke spotřebě je větší než jedna

Tyto dva hlavní body pro futures na cukr vyznívají jako „medvědí“ signály. O tom jsme si už také psali, vyšší produkce a vyšší zásoby tlačí na cenu komodity směrem dolů.

Na následujícím grafu můžete vidět nejbližší future na cukr – SBH16. Šipka ukazuje na den, kdy byl report zveřejněn. Je vidět, že tento den se volatilita významně nezvýšila a cena cukru dokonce vzrostla. Avšak hned na druhý den cena prudce klesla a v pátek tento pokles pokračoval.

Pro zajímavost přikládám i graf COT analýzy. Vyhrocenost trhu je na první pohled zřejmá.

SÓJOVÝ KOMPLEX

Do sojového komplexu patří sója, sójový šrot a sójový olej. V den zveřejnění reportu byla nejvyšší volatilita zaznamenaná u sóji, jak můžete vidět i na následujícím grafu.

Mě ale zajímaly hlavně informace ohledně sójového oleje, kde mi COT ukazuje další vyhrocenost trhu. Tento trh se dá podle COT jednoznačně označit jako překoupený. Naposledy byl COT index podle SpreadCharts.com u skupiny velkých spekulantů na takové úrovni v roce 2011! Tuto situaci ukazuje šipka na dalším obrázku.

A co nám tedy prozrazuje report WASDE o sójovém oleji?

Bohužel v tomto případě mi WASDE report na sojový olej toho moc neprozradil. Zjistila jsem pouze dvě věci, a to že použití sójového oleje pro výrobu metylesteru se zvýšilo a očekávané cenové rozpětí na příští sezónu se odhaduje v rozmezí 28.5 až 31.5 centů za libru.

Cena sójového oleje se po cca dvoutýdenní rally zastavila na hladině support/resistance, která je v rozmezí 32-33 centů za libru. Myslím si, že tato hladina je silná. Když k tomu ještě přidám tu vysokou překoupenost, mohla by tu být šance, že se cena od resistance odrazí a zamíří si to směrem dolů.

ZÁVĚR
Opět se mi potvrdilo, že studovat WASDE report a vytvořit si z něj závěr pro určitou komoditu není vůbec jednoduché. A také jsem se utvrdila v tom, že nejlepším indikátorem toho, co se na trhu děje, je pro mě COT report. Zahrnuje v sobě pozice všech velkých skupin, které se účastní obchodování na burze, jejichž pozice změnu fundamentu zohledňují :). Samozřejmě důležitost tohoto reportu nechci vůbec podceňovat a hlavně je velmi důležité dávat si pozor na obchodování v době jeho vyhlašování!