Komodity

Dolar, měny a drahé kovy

Na komoditních trzích se toho v posledním období děje poměrně dost. Nejvíce se ale v poslední době mluví o dolaru a jeho vlivu na další komodity. Momentálně dolar prochází růstovou korekcí. Pojďme se dnes tedy podívat blíže na tento důležitý a co do velikosti obrovský trh.

Aktuální vývoj dolaru

Růstová korekce není ničím překvapivým. Ve Spreadovém reportu jsem tento scénář očekávala s předstihem. V první řadě je přirozené, když si v rámci přetrvávajícího sestupného trendu cena udělá pauzu v podobě konsolidace nebo korekce. Kromě toho se na grafu dolaru vytvořil support v oblasti 88-89.

Další důležitou indicií byla COT analýza, jinak řečeno analýza tržního sentimentu. Na první pohled je vidět, že pozice obou významných tržních skupin jsou jakoby obrácené. Obě křivky čistých pozic se nacházejí v oblasti nuly, tzn. v jasně vyhroceném teritoriu.

Dolar a jeho vliv na další trhy

Americký dolar má bezprostřední dopad na další měny. V předposledním Spreadovém reportu jsem podrobně analyzovala japonský jen a v posledním reportu zase euro. V obou případech jsem pochopitelně očekávala klesající korekci. A moje predikce zatím skvěle vychází.


Euro


Japonský jen

Další skupinou, na kterou má dolar velmi silný vliv, jsou drahé kovy. Rostoucí dolar logicky tlačí na ceny kovů. Naopak, klesající dolar vytváří příznivé podmínky pro drahé kovy. Samozřejmě to není dogma, nemusí to platit vždy a především míra ovlivnění může být vždy různá. Například stříbro je z velké části také průmyslový kov. Proto může být v určitých obdobích jeho pokles bržděn rostoucí průmyslovou poptávkou. Zlato naopek může reagovat na geopolitické události, které s měnovou politikou nesouvisí.

V posledních dnech rostoucí korekce na dolaru skutečně stlačila ceny stříbra i zlata níže. Odběratelé mých Spreadových reportů ale vědí, že tento tlak považuji za dočasný. Obecně si totiž myslím, že dolar předvede skutečně pouze korekci. K tomu se ještě vrátím na konci článku.


Cena futures na stříbro


Cena futures na zlato

Bez ohledu na dolar, trh se stříbrem je extrémně vyhrocený. Upozorňují nás na to obě skupiny účastníků trhu – velcí spekulanti i zajišťovatelé. Ještě před nedávnem byl například COT index velkých spekulantů na historickém minimu. Proto je prostor pro pokles ceny stříbra omezený. Spíše očekávám pokračování konsolidace (pokud bude růst dolaru pokračovat) a dříve či později breakout dlouhodobé klesající trendline.

Co bude dál?

Tento týden bude z hlediska americké ekonomiky opět velmi důležitý. Dozvíme se další stanovisko FEDu k výhledu na růst úrokových měr v tomto roce. Dále budou zveřejněny důležité reporty týkající se zaměstnanosti v USA. Tyto zprávy budou mít na dolar bezpochyby dopad a alespoň krátkodobě určí jeho směr.

Osobně si myslím, že pokud dolar bude v růstu přes 92 bodů pokračovat, další zastávkou bude pravděpodobně oblast 93-95 bodů. Zde vidím silnou rezistenci. COT stále naznačuje silnou přeprodanost trhu, proto pokračování růstové korekce není vyloučeno.

V takovém případě budou drahé kovy i měny nadále pod tlakem. Jak jsem již ale psala, neočekávám návrat dolaru do bull marketu. Proto bude jeho negativní vliv na další komodity spíše přechodný. U drahých kovů neočekávám velký pokles, spíše pokračování v konsolidaci, což platí obzvláště pro stříbro.

Poslední graf, který dnes nechci vynechat, je poměr zlato/stříbro. To je pro mě další důležitý faktor a jeden z důvodů, proč očekávám uptrend na drahých kovech. Poměr se nachází na více než 20-letém maximu! Nedávný break uptrendu byl sice jen dočasný, ale považuji ho za určitou snahu drahých kovů o růst. A jak jsem již několikrát říkala i ve Spreadovém reportu, právě stříbro je z tohoto hlediska jednou z nejlepších střednědobých a také dlouhodobých příležitostí na komoditním trhu.

Na komoditních trzích se toho děje mnohem více. Například zrniny se teď rychle blíží velmi důležitému období v roce, zatímco počasí v USA není příliš příznivé. Také jsem zvědavá na vývoj ceny ropy. Již teď se těším na víkend, kdy se ve Spreadovém reportu opět podívám na ty nejzajímavější příležitosti ze světa komodit.