Komodity

COT analýza sójového oleje

Kdo sledujete každý týden nový COT report, všimli jste si určitě velké změny v COT pozicích na sójovém oleji. COT index velkých spekulantů klesl z oblasti 0.25 téměř na nulu. COT index zajišťovatelů naopak prudce vzrostl a přiblížil se k hodnotě -0.2, na které za poslední tři měsíce téměř vždy nastal obrat křivky. Podobné úrovně COT indexu v minulosti naznačovaly minimálně krátkou růstovou korekci.

COT index velkých spekulantů
COT index velkých spekulantů

COT index zajišťovatelů
COT index zajišťovatelů

Další indikátory jsou ale také velmi zajímavé. Například traders index velkých spekulantů (zobrazující rozdíl počtu traderů na long a na short relativně vůči celkovému počtu traderů) se dostal do záporného teritoria, kde se často překrýval s lokálními cenovými minimy.

Traders index velkých spekulantů
Traders index velkých spekulantů

Nesmím také vynechat další COT indikátor net concentration index, který nám ukazuje chování 4 největších traderů na daném trhu. Pokud tento pojem vidíte poprvé, nemusíte se vůbec trápit přesnou interpretací. Postačí se podívat na graf a souvislost s cenou je jasná na první pohled. I zde si můžeme všimnout značný pohyb křivky. Index vzrostl dokonce nad úroveň, na níž poslední dva roky předznamenával alespoň krátký růst.

Net concentration index
Net concentration index

Samozřejmě to hned nemusí znamenat obrat trendu na sójovém oleji. Jak jsem již několikrát vysvětlovala, COT analýza neslouží k přesnému časování trhu. Rozhodně nás ale upozorňuje na to, že minimálně krátká korekce ceny přijít může. A vzhledem k tomu, že se sójový olej nachází na S/R úrovni v oblasti 32 centů, není vyloučeno, že jí bude cena nějakou chvíli vzdorovat. Mohlo by dojít k retestu klesající trendline nebo další rezistence na 35 centech.

Cena sójového oleje
Cena sójového oleje

Střednědobě si ale netroufám říct, že bude cena sójového oleje růst. Důvodem je poměrně silná korelace komodity s ropou, kde má COT index do přeprodanosti trhu ještě poměrně velký prostor ve srovnání s posledními lety.

COT index velkých spekulantů
COT index velkých spekulantů

Nevylučuji ale, že na grafu ropy přece jen krátkou růstovou korekci uvidíme. Cena by v rámci ní mohla opět otestovat silnou S/R úroveň na 52 dolarech. Zatím tomu nasvědčuje i odmítnutí prorazit rostoucí trendline.

Cena ropy
Cena ropy

Stát se ale může všechno. Za jeden jediný týden se může COT podstatně změnit a to by znamenalo nutnost přehodnotit dosavadní analýzy. Kromě toho může cenou ropy výrazněji zahýbat další setkání organizace OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries), které bude probíhat ve Vídni 25.5. Na tyto události je třeba dávat si pozor.

Když tedy shrnu můj pohled na sójový olej, tak krátkodobě nevylučuji růstovou korekci ke klesající trendline nebo ještě výše k 35 centům. Střednědobě ale spíše očekávám pokles nebo pohyb ceny do strany s ohledem na ropu.