Komoditní spready

Kde vidím zajímavé příležitosti v roce 2018

Je to tady. Nový rok 2018, který je plný nových předsevzetí, očekávání a plánů. A já vám všem přeji z celého srdce šťastný skok do toho nového roku a aby se vám splnily vaše plány a touhy. Traderům přeji pohodovou mysl, která při obchodování musí být a také co nejvíc zelených políček v portfoliu 🙂

Jako tradeři máme většinou pocit, že staré obchody, staré zisky a ztráty jsou za námi a do dalšího roku jedeme s čistým štítem. Někteří obchodníci vylepšili své obchodní systémy, jsou odhodláni lépe střežit kapitál a řídit riziko, aby se vyhnuli nepříjemným ztrátám. Já osobně nic měnit neplánuji. Minulý rok byl pro mě celkově pohodový, ve znamená stabilních zisků. Celková úspěšnost byla sice pod 50%, ale ztráty byly v drtivé většině velmi malé, nebo téměř nulové.

V posledních měsících jsem se věnovala energiím víc než bylo mým zvykem. Jedná se o největší komoditní trhy, které ovlivňují i další skupiny komodit. Na energiích byly a stále jsou zajímavé příležitosti. Mám velkou radost, že se mi hlavně v poslední době daří předikovat vývoj na energiích, protože spready a také futures se v poslední době pohybovaly v jasném rozporu se sezonalitou. To jsem očekávala, jak jste mohli sami shlédnout v rámci Spreadového reportu, zde na blogu ve formě video analýzy nebo v článcích.

Ropa

V souvislosti s tím se dostávám k novému roku 2018. I přes to, že krátkodobě na ropě očekávám korekci, myslím si, že právě ropa bude v roce 2018 silným trhem a nabídne zajímavé příležitosti. Ale prozradím, že hlavní složkou mého portfolia po většinu času nebudou klasické bear spready, které tolik lákají nezkušené obchodníky svou krásnou sezonalitou.

Zrniny a cukr

Rok 2018 se bude pravděpodobně nést ve znamení rostoucí inflace, z čehož by mohly kromě ropy začít těžit také zrniny. Určitě budu číhat například na bull spready na sóju, které hrají v mém portfoliu zajišťovací roli. A také si myslím, že tento rok by cukr mohl konečně předvést očekávaný růst, takže by jsme se mohli dočkat zajímavých příležitostí na bull spreadech.

Vepřové

Dále nemůžu opomenout můj dlouhodobě nejziskovější podklad – vepřové. Jsem opět velmi zvědavá na tradiční bear spready, z kterých jsem měla zatím každý rok pěkné zisky. Samozřejmě je na místě otázka vlivu zrnin. Vepřové a kukuřice jsou totiž do určité míry provázané trhy. Pokud by začaly zrniny výrazněji růst, mohlo by to ovlivnit chování bear spreadů.

Neberte to ale prosím jako pevné predikce. Při plánování svých obchodů vycházím vždy především z aktuální situace. Tohle je spíše takový můj „novoroční odhad“, kde by se asi mohly vyskytnou zajímavé příležitosti tento rok. To samozřejmě neznamená, že se tyto příležitosti nakonec skutečně objeví. Ale minimálně jde o trhy, které budu podrobněji sledovat a o kterých určitě ještě hodně uslyšíte v mých analýzách.

Přeji všem ješte jednou pohodový rok 2018.
Eli