Komoditní spready

Analýza contango histogramu: Také ji používáte špatně?

Contango histogram jsme na SpreadCharts přidali už před dvěma lety. Tehdy to byla velká novinka a dle očekávaní vzbudila velký rozruch. Využití této skvělé pomůcky jsem vzápětí podrobně vysvětlila v online kurzu komoditní spready. Díky tomu se histogram stal užitečným pomocníkem mnoha dalších obchodníků, což nás samozřejmě těší. V poslední době jsem si ale všimla, že někteří lidé nepoužívají contango histogram úplně správným způsobem. Dokonce jsem na toto téma dostala spoustu dotazů, a proto jsem se rozhodla vysvětlit vše prostřednictvím dnešního článku.

Nesprávné použítí

Někteří obchodníci nesprávně ztotožňují histogram contanga kontinuálních kontraktů s vývojem konkrétního spreadu. Mají vyhlídnutý nějaký spread, například NGQ18-NGN18, a na grafu histogramu se snaží identifikovat kombinaci kontinuálních kontraktů, které právě nyní přísluší danému spreadu. Třeba mnou zmíněný spread na plynu odpovídá aktuálně kombinaci F1 a F2. Tedy první časová řada v grafu (modré sloupečky).

Porovnávají aktuální hodnotu contanga (svislá čára) s historickým rozdělením a vyvozují z toho, kam až se může přesně ten jejich spread NGQ18-NGN18 pohnout. Toto použití je však zcela chybné a může vést k mylným závěrům, a tím pádem ke zbytečným ztrátám. Vysvětlím proč.

Kombinace F1 a F2 nyní opravdu odpovídá konkrétnímu zvolenému spreadu. Distribuce contanga, tedy samotné sloupce na grafu, je však počítána z kontinuálních kontraktů. Zatím co právě nyní kombinace F1 a F2 přísluší relativně klidnému spreadu NGQ18-NGN18 v rámci letní sezóny, ještě před pár měsíci ovšem ta samá kombinace F1 a F2 představovala například spread NGJ18-NGH18. To je ale velmi divoký spread na rozhraní zimní topné sezóny a mimosezóny. Jeho pohyb bývá často ovlivňován pozdními mrazy na konci zimy. Jedná se o úplně jiný fundamentální vliv, než u spreadu NGQ18-NGN18, protože v létě pochopitelně žádné mrazy nejsou.

Graf contango histogramu se ovšem počítá z obou těchto spreadů (a mnoha dalších kombinací). Nedává proto žádný smysl porovnávat konkrétní spread s grafem contango histogramu, protože bychom tak porovnávali jablka s hruškami. Při porovnávání aktuální hodnoty na contango histogramu s historickým rozložením musíme být velmi opatrní. A to predevším na komoditách, kde je nabídka a poptávka nerovnoměrně rozložena v čase. Což u plynu zcela nepochybně je. To platí pro většinu fyzických komodit, jako jsou například zrniny, masa, většina energií a další.

Jak je to správně

Správné použití contango histogramu jsem vysvětlovala v kurzu. Slouží nám pro vyhodnocení celkového stavu trhu. Jak jste mohli mockrát vidět ve Spreadových reportech nebo v článcích, při analýze se vždy dívám na více kombinací, právě proto, abych potlačila vliv zvlněné term structure.

Contango histogram je tedy nástroj k získání náhledu na trh jako celek. Rozhodně jej nelze aplikovat na analýzu konkrétního spreadu.

Nedávno se k tomuto tématu vyjádřil na fóru Quasticu přímo hlavní architekt aplikace SpreadCharts.com a autor zmíněných grafů Pavel Hála:

„Ohledne tech dalsich kombinaci contanga me Elena upozornila, ze tento nespravny zpusob pouziti videla u vice lidi. Histogram contanga slouzi pro ziskani predstavy o rozlozeni contanga na danem trhu a danem useku term structure za nejake delsi obdobi. Vychozi premisou je prave ono delsi obdobi, ktere smyje vliv skoku a nespojitosti na term structure daneho trhu na vyslednou statistiku. I tak musi byt clovek opatrny v interpretaci pri porovnavani aktualni hodnoty contanga s distribuci u komodit, kde je poptaka/nabidka vyrazne nehomogenni v case, coz plati pro vetsinu fyzickych komodit.

Lepsi bude asi priklad. Kombinace F3/F5 treba na kukurici aktualne odpovida spreadu ZCK19-ZCZ18, tedy pomerne konzervativnimu spreadu v ramci nove sklizne. Statistika contanga se ale sklada z kontinualnich kontraktu, takze F3/F5 je za par mesicu uplne jiny spread – treba ZCZ19-ZCN19. To je spread mezi 2ma skliznemi, jehoz hodnota zpravidla zavisi na uplne jinych faktorech nez F3/F5 dnes. Za dalsich par mesicu se pro danou kombinaci F3/F5 budou brat zase uplne jine kontrakty atd. Pokud se nekdo diva na contango histogram pro urcitou kombinaci kontinualnich kontraktu a snazi se ji napasovat na nejaky konkretni spread, tak micha jabka s hruskama a vysledny zaver ktery si z toho udela je naprosto zcestny. K temto ucelum spravne slouzi analyza carrying charges, a tam kde neni dostupna tak alespon podrobna analyza sezonality. Prekvapuje me, jak k tomuhle nesmyslnemu pouziti nasich grafu lide dosli, v kurzu je to pokud vim vysvetleno spravne.“