Komoditní spready

Příběh Aleše: Jak se doktor farmacie dostal ke komoditním spreadům

Dnes mám pro vás další velmi zajímavý příběh. Tentokráte svoji cestu k tradingu popisuje doktor farmacie Aleš Ondřejíček, student mého spreadového kurzu. Komoditní spready ziskově obchoduje již několik měsíců, z čehož mám velkou radost.

Mohl by ses prosím ve stručnosti představit?

Jmenuji se Aleš a je mi 27 let. Jsem doktor farmacie a současné době pracuji jako vedoucí lékárník menší farmaceutické společnosti.

Jak si se jako doktor farmacie vůbec dostal k finančním trhům a tradingu?

K finančním trhům jsem se dostal už při studiu na vysoké škole. Jelikož nepocházím z bohaté rodiny, tak jsem strávil hodně času na různých brigádách a právě při hledání přivýdělku jsem narazil na webové stránky věnující se zhodnocování kapitálu na finančních trzích. Tato možnost mě téměř ihned zaujala a začal jsem zjišťovat více informací. Bohužel při studiu jsem neměl dostatek prostředků a ani času se tradingu aktivně věnovat. To se změnilo až při ukončení školy, kdy jsem začal trading intenzivně studovat, nakoupil jsem řadu českých i anglických knih, pořídil řadu online kurzů a snažil se najít cestu, která by vyhovovala mojí povaze, časovým a finančním možnostem. Po takovémto rozsáhlejším „průzkumu“ a spoustě hodin prosezených nad excelem jsem došel k závěru, že právě komoditní trhy a jejich obchodováním se budu do budoucna věnovat.

Měla jsem to podobné, co se týče brigád popři škole. Často to nebyla úplně sranda, takže ti úplně rozumím, že si hledal i jiné možnosti. Zdá se, že ses do světa burzy skutečně hluboce ponořil a prostudoval si toho o tradingu skutečně mnoho. Proto by mě zajímalo, proč si si nakonec vybral právě komoditní spready?

Úplně prvotní impulz, proč jsem se začal zabývat komoditními spready, byla časová nenáročnost tohoto stylu obchodování. To, že si trader udělá většinu práce o víkendu u kafe a přes týden pouze mrkne párkrát denně na trhy, je dle mého názoru ohromná výhoda. Věděl jsem (po dřívějších zkušenostech s intradenním obchodováním), že nemám chuť a ani čas trávit hodiny denně u PC. Další výhody, pro které jsem se rozhodl věnovat právě spreadům jsou určitě i menší nároky na margin, možnost obchodovat je i s relativně menším účtem, klidný styl obchodování a možnost dobrého ročního zhodnocení kapitálu.

Vím, že si si prošel také mým kurzem o komoditních spreadech. Jelikož si prostudoval mnohé jiné informace, moc by mě zajímalo, co Ti přinesl můj kurz?

Kurz mě v podstatě naučil vše, co k obchodování komoditních spreadů v mém tradingu potřebuji a používám. Vše je velice pečlivě a srozumitelně vysvětlené, stavba lekcí na sebe plynule navazuje a student by se tak v jednotlivých kapitolách neměl ztrácet. V kurzu se probere dostatečné množství nástrojů k tomu, aby si absolvent dokázal sestavit vlastní obchodní plán, který následně začne testovat. Je to v podstatě takový „ALL IN ONE“ balíček lekcí, kde se probere vše od úplných základů, až po práci s obchodní platformou. Přínos tohoto kurzu pro můj trading byl tudíž naprosto zásadní.

Tak to mě vážně moc těší Aleš. A děkuji za tak milou zpětnou vazbu. Prozradíš nám, za přibližně jakou dobu od začátku studia spreadov se Ti povedli první zisky na reálném účtu?

Po ukončení kurzu jsem začal obchodovat na demu, kde jsem fiktivní peníze rozmnožoval cca rok. Poté jsem otevřel reálný účet a první zisky na sebe nenechaly dlouho čekat. Můj první, reálný a ziskový obchod byl asi 13 měsíců od zakoupení kurzu na spreadu v sojovém oleji. Mimochodem na živém účtu obchoduji zatím krátkou dobu, cca 8 měsíců, ale momentálně jsem kolem 1000 USD v zisku.

Tak to si mě opět potěšil. Rozhodně si tyto výsledky zasloužíš, protože si studoval velmi poctivě a určitě si to nebral jen jako hru. Takže z celého srdce gratuluji. Využíváš při svém obchodování také můj Spreadový report?

Spreadový report využívám. Jeho největší přínos pro začínající tradery vidím v tom, že vidí aplikaci jednotlivých nástrojů při aktuální situaci na trzích. Člověk si pak udělá představu o tom, zdali vše v kurzu dobře pochopil a rozumí tomu. Zkrátka je dobré vidět, jak teoretické znalosti získané v kurzu zkušený trader používá v praxi na aktuálních trzích.

A jak je mým zvykem, na závěr bych Tě poprosila o pár slov pro začínající obchodníky. Co bys jim doporučil?

Doporučil bych to zkusit. Projít kurzem, poctivě se věnovat studiu a velmi zodpovědně přistupovat k obchodování na demu. Já osobně jsem k demo účtu přistupoval úplně stejně, jako kdyby se jednalo o živý účet a to mi dalo ohromné zkušenosti. Poctivě jsem si dělal analýzy, vedl si obchodní deník a jednotlivé obchody opravdu plánoval tak, jako by se jednalo o pravé peníze. Díky takovéto simulaci jsem nepocítil žádné výrazné změny při přechodu na živý účet a zachoval hlavu v klidu. Dokonce i když můj úplně první obchod na živo byl ztrátový. Po zodpovědném roce na demu jsem prostě věděl, že uzavření obchodu s předem plánovanou ztrátou k obchodování patří a nechalo mě to naprosto klidným. Hlavní je se nebát, vše se v klidu podle svého tempa naučit, osahat si to na demu a pak přejít na ostrý účet.

Skvělé. Velmi děkuji za tyto věty. Je vážně zajímavé, že existuje mnoho přístupů k demo účtu. Někdo to nedokáže brát vážně a má potřebu začít na ostrém účtu. Někdo ale dokáže poctivě obchodovat i na demo účtu a natrénovat si tak perfektně svůj nový obchodní plán dopředu. Záleží na každém traderovi. Důležité je to, že si si našel svoji cestu, která Ti vyhovovala a dovedla Tě k úspěšnému tradingu. Takže ještě jednou gratuluji, děkuji za velmi pěkný rozhovor a přeji Ti mnoho dalších ziskových obchodů.