Komoditní spready

Akcie mnohé vydusily, spready naopak potěšily

Hvar …

úžasné místo a pro mě to nejkrásnější v Chorvatsku. Opět jsem si parádně odpočinula a načerpala nové síly ze slunečních paprsků a teplého moře. Nasbírala jsem nové nápady na vylepšení mých obchodů.

Mnoho obchodníků na dovolenou koncem srpna neodešlo, protože jejich vlastní psychika je „nepustila“. A pokud na dovolenou odešli, neužili si ji naplno. Každý den sledovali trhy se strachem z budoucího vývoje. Vyprávělo mi o tom několik kolegů, kteří si svou dovolenou skutečně nevěděli užít a soustředit se pouze na svou rodinu. Samozřejmě se jedná o akciové obchodníky, které v polovině měsíce zastihla dost silná korekce, o které jsem psala v nedávném článku.

Já, jako spreadová obchodnice, jsem tento problém neměla. Naprosto v klidu jsem každý den za pět minut zkontrolovala obchody. A když jsem si od slunce a moře chtěla více odpočinout, sledovala jsem alerty na SpreadCharts, zda se nevyskytl opět nějaký zajímavý tip na obchod.

Obecně jsou v této době zrniny na několikaletých minimech, což můžete vidět na následujících grafech kukuřice, pšenice a sóji. To znamená, že je lepší dívat se po bull spreadech než po bear spreadech. Proč? Je to jednoduché. Prostor pro další pokles je omezený, nic nevydrží levné na věky. A právě bull spready jsou ziskové při rostoucím trhu.

I když mají bull spready menší pravděpodobnost zisku, mají příznivější risk reward ratio. A jeden takový bull spread mě zaujal. Jedná se o spread na sóju, konkrétně ZSN16-ZSQ16. Alert můžete vidět na následujícím obrázku.

Tento spread mě zaujal ze dvou zásadních důvodů:

  • Jelikož se jedná o úzký spread (expirační měsíce červenec a srpen – rozdíl pouze 1 měsíc), je vynikající možností pro můj menší účet. Mohu ho zobchodovat formou multikontraktů a uplatnit tak svůj money management.
  • Zaujal mě také zajímavým return/drowdawn poměrem, tedy poměrem mezi průměrným historickým ziskem a maximální dosaženou ztrátou v obchodě.

Nebudu se řídit striktně podle daného alertu. Pro časování vstupů a výstupů budu primárně sledovat další vývoj COT indexu a celkový stav trhu se sójou. Alerty jsou jen signály, podle kterých vyhledávám tipy na obchody.

Komoditní interdelivery spready mi na dovolené opět dokázaly svoji konzervativní povahu. Je to způsob jak obchodovat na trzích s minimálním stresem a často se zajímavými zisky. A to i s malými účty.