Investování

Výsledky Tesly za 3Q: Je před námi raketový růst?

Cena akcií Tesly v posledních dnech vystřelila vzhůru. Můžou za to velmi dobré hospodářské výsledky. V první řadě je třeba upozornit, že jde o čtvrtletní výsledky. Ty už z principu nejsou tak přísně kontrolované (auditované), jako výsledky celoroční. Navíc jde po tweetech Elona Muska a vyšetřování ze strany SEC o extrémně sledované čtvrtletí. Takže je otázkou, jak moc jsou výsledky spolehlivé…

Porovnáme-li Q2 a Q3 2018, zjistíme, že každé navíc prodané auto při jeho ceně necelých 50 tisíc dolarů přineslo zlepšení zisku o téměř polovinu prodejní ceny (konkrétně o 24 tisíc dolarů).

Co stojí za růstem zisku společnosti Tesla?

Jako jeden z důvodů je uváděný pokles prodejních a administrativních nákladů, dokonce v jejich absolutní výši. Jejich poměr k tržbám ale skokově poklesl téměř na polovinu oproti minulým obdobím. Úspora nákladů kolem 350 mil USD – takováto čísla by Tesle mohla závidět jakákoliv společnost potřebující restrukturalizaci. Tedy, pokud nejde jen o „účetní“ úsporu.

Skutečný růst tržeb se ale musí projevit v přítoku peněz na účty. Protože k něčemu takovému nedošlo, Tesla vykázala skokový nárůst pohledávek. Na první pohled růst pohledávek v poměru k tržbám není dramatický – ve Q2 činil pomět pohledávek k tržbám 14,25 %, v Q3 pak 17,0 %. To by se dalo akceptovat, je to jedno ale…

Každé páté auto prodané navíc nebylo zaplaceno (v Q2 to bylo zaplaceno každé, opravdu každé navíc prodané auto). Něco zde nesedí. Při zachování podobných procent zde nesedí alespoň 200 mil USD.

Další položkou, kde se dá lépe hýbat, jsou odpisy, protože ty neprochází „přes banku“. Vzhledem k odpisové politice Tesly podle počtu prodaných aut by odpisy měly být vyšší o dvě třetiny. To je více než 300 mil USD.

Tato tři čísla dávají 850 mil USD a provozní zisk se zlepšil o 1.038 mil USD. Takže minimálně 85 % zlepšení zisku je pochybného původu.

Na co si dát pozor?

V první řadě – jedna vlaštovka jaro nedělá. Takže nepodléhejme předčasné euforii.

Také připomínám, že nový finanční ředitel vydržel ve funkci měsíc a rezignoval. Možná zde vidíme, co může být za rekordním ziskem. Také nezapomínejme na to, že Tesla byla kvůli pochybnému účetnictví nejednou vyšetřována.

Velmi zajímavé bude sledovat další čtvrtletí a porovnávat je s právě reportovaným. Hlavně se zaměřit na Cash flow, to nám řekne nejvíce. Doporučuji opatrnost a nepodléhejme předčasné euforii.

Investujte opatrně!