Investování

Je cena akcií Amazonu v ohrožení?

Akcie Amazonu letos táhnou vzhůru akciové trhy v USA. Od začátku roku vyrostly o 23 % a za posledních 12 měsíců o více než 60 %. Společnost roste a válcuje konkurenci. V čem je aktuálně největší riziko? Právě ve zmíněném válcování konkurence. To je důvodem, proč do boje proti Amazonu vstoupil dokonce i americký prezident Donald Trump.

Donald Trump v boji proti Amazonu

Cituji dva jeho nedávné tweety:

I have stated my concerns with Amazon long before the Election. Unlike others, they pay little or no taxes to state & local governments, use our Postal System as their Delivery Boy (causing tremendous loss to the U.S.) and are putting many thousands of retailers out of business!… This Post Office scam must stop. Amazon must pay real costs (and taxes) now!

Only fools, or worse, are saying that our money losing Post Office makes money with Amazon. THEY LOSE A FORTUNE, and this will be changed. Also, our fully tax paying retailers are closing stores all over the country… not a level playing field!

V obou jednoznačně vystupuje proti Amazonu a jeho business modelu. Podle něj výrazně poškozuje jiné obchodníky platící daně. V případě Amazonu se však nejedná o to, že by se placení daní vyhýbal díky zahraničním strukturám. Minimální daně Amazon platil díky malému vykazovanému zisku, protože veškeré volné prostředky po řadu let investoval do svého rozvoje, do vývoje nových produktů a podobně. Díky tomu je Amazon v této pozici.

Investoři o této politice investic do budoucna s minimalizací zisků vědí, a i proto se akcie Amazonu obchodují s P/E kolem 300, i když P/S je 3,8.

Donald Trump a jeho postoj k J. Bezosovi

Donald Trump se ale vymezuje i vůči J. Bezosovi osobně. J. Bezos vlastní The Washington Post, noviny, které vystupují silně proti Trumpově politice. Je možné, že Trump začne prosazovat antitrustovou legislativu s cílem omezit vliv Amazonu na americké hospodářství.

Neznámou je rychlost prosazení něčeho takového. I kdyby to nebylo prosazeno, jde o významný signál vyslaný zejména směrem k dalším FAANG firmám (Facebook, Apple, Netflix and Google). Trumpovy další výroky v této oblasti mohou hýbat cenami akcií těchto firem.

Investujte s rozumem!