Investování

Z knihy Big Mistakes – Benjamin Graham

Před dvěma týdny jsem představoval knihu M. Batnicka nazvanou Big Mistakes: The Best Investors and Their Worst Investments.

Benjamin Graham

Dnes si ukážeme, že opravdu nikdo není neomylný. Začneme největším guru Value investování a vynálezcem finanční analýzy – Benjaminem Grahamem. Právě on jako první přišel s tím, že cena akcie na burze a hodnota firmy jsou dvě oddělené věci a že na jejich rozdílu lze profitovat.

Po prvním rychlém propadu cen akcií těsně před finanční krizí roku 1929 Graham usoudil, že cena akcií se dostala pod svoji hodnotu, uzavřel všechny pozice spekulující na pokles cen akcií a akcie nakoupil. V roce 1929 díky tomu dosáhl horšího výsledku než akciový index (pokles jeho portfolia o 20 %, zatímco DJIA klesl o 17%). Přitom po celá 20. léta index DJIA Graham překonával.

Nákup na margin

Další velkou chybou bylo, že v roce 1930 považoval krizi za skončenou a akcie se mu zdály levné. Následně nakoupil akcie za všechny volné peníze, dokonce použil i půjčku na akcie, takzvaný margin. Následoval další pokles cen akcií a Graham přišel o polovinu zbylého majetku. V letech 1929-1932 přišel o 70 % majetku.

Z krize se dostal, ale za roky 1926 – 1935 dosáhl prakticky stejného zhodnocení jako index S&P 500. Protože v 20. letech index překonával, znamená to, že v problémových 1929-1935 byla jeho výkonnost horší než výkonnost indexu.

Lekce pro investory:

Cena akcie a hodnota je důležitá, ale nesmíte se stát jejím otrokem. I to, co je skutečně levné, může být později ještě levnější. Proto nepanikařme a kromě cen akcií a finanční analýzy sledujme i chování ostatních investorů.