Automatické obchodování

Vývoj StrategyQuant 4 byl ukončen!

V tomto článku mám pro vás dvě zprávy – jednu špatnou a jednu dobrou.

Začněme tou špatnou. Vývoj StrategyQuant 4 byl ukončen. Asi šok, co? Ale nebojte, není to tak horké :).

StrategyQuant 4 je mrtev, ať žije StrategyQuant X!

Zkušenější uživatelé počítačů již z nadpisu vědí, kam mířím. StrategyQuant běží dále pod názvem StrategyQuant X, zkrátka jsme ho přejmenovali.

Proč?

Má to hned dva důvody.

Důvod č. 1 – název samotný

Často zmiňuji, že máme silnou pozici v Asii, kde také často přednášíme. A číslo 4 je pro ně nešťastné číslo. Pokud umíte trochu čínsky, tak víte, že mají tzv. tonémy. Tedy jedno slovo má 4 významy (v kantonském dialektu až 9 významů) podle tónu, s jakým jej vyslovíte. Číslovka 4 se řekne „sz“ s tónem rovně, tedy do strany. S klesajícím tónem ale znamená smrt. A Asiati jsou na toto hodně pověrčiví.

Důvod č. 2 – aktuální trendy ve vývoji SW

Druhý důvod je v zásadě důležitější než první. Dnes se již nové verze SW neoznačují čísly, ale buildy. Dnes máte zkrátka Avast, bez čísla. MacOS na to přešel již dávno, možná jako jeden z prvních. Touto cestou jsme se rozhodli jít i my. Nebude tedy verze 5, 6 atd. Už navždy bude jen StrategyQuant.

StrategyQuant – novinky

S novým buildem, který jsme vydali v pátek 13.7., přibylo i několik novinek. Podívejme se na ně.

Nové jazyky a nový skin

Přidali jsme český jazyk a také možnost přepnout si SQ na tmavý skin.

Vylepšené hledání strategií

Aktuálně hodně pracujeme na search enginu, tedy části programu, která hledá strategie. Aktuální verze má mnoho nových indikátorů, funkcí, metod obchodování…

Dosahuje mnohem větší flexibility, což s sebou nese jak výhody – mnohonásobně větší variabilita strategií, tak nevýhody. Stěžejní nevýhodou je, že s takovými možnosti roste množství strategií, které jsou špatné a tím je hledání pomalejší. Aktuálně náš tým řeší algoritmus, který zlepšuje hledání. Tedy snadněji najde kvalitní strategie. Je to důležité, protože jinak byste na kvalitní strategii mohli čekat dlouho. V aktuálním buildu již dosáhli pokroku a hledání je lepší, ale stále na tom intenzivně pracují, a tak se můžete těšit na další zlepšení.

Opraveno mnoho chyb

Opravili jsme také desítky drobných bugů, které zde všechny vypisovat nebudu :). Jednalo se spíše o detaily, než o zásadní věci. Zásadnější je to, že s ohledem na odlišnou architekturu se lišil backtest strategií importovaných z SQ3, což jsme vyřešili a backtesty by měly sedět.

Jak bude vývoj StrategyQuant pokračovat?

Dále pracujeme na vývoji a v současné době jsou před námi tři hlavní výzvy:

Vylepšit hledání strategií

Dále pracujeme na zlepšení hledání strategií, což je velmi důležitý bod.

Vyladit chyby

Sem tam se pořád objeví nějaká chyba. Ty stále ladíme. Především s podporou vás, protože nám hlásíte vše, na co narazíte, a to nám pomáhá vše dodělat rychleji.

Podpora futures

Aktuálně StrategyQuant podporuje MT4 a MT5. Ještě je potřeba doplnit futures – platformy tradestation, multicharts a ninjatrader.

V současné době se nám daří postupovat podle plánu, takže osobně věřím, že do konce léta vše zvládneme. S tím vyjde i nový kurz, na který se často ptáte. Osnovu již připravujeme, hodně testujeme… Těším se na to!