Automatické obchodování

StrategyQuant 4 – přehled

Rozhodl jsem se napsat článek o nové verzi StrategyQuantu, která se kvapem blíží k vydání. Jak to s ní vypadá, čemu jsme museli čelit u vývoje a co v ní najdete? Vezmu to popořadě.

Vývoj StrategyQuant 4

Na SQ4 začal náš tým programátorů pracovat již před několika lety. Letos je to 4 roky, co na něm pracují. Je to dlouhá doba, ale má své důvody. Hlavní je ten, že jsme čelili dvěma velkým výzvám:

  • Modulové řešení
  • Backtestovací jádro

Cíl je totiž takový, že nová verze musí být snadno rozšiřitelná pomocí knihoven / scriptů a jádro musí být schopno backtestovat úplně všechny typy strategií. A něco takového je opravdu výzva. Další věcí je, že StrategyQuant je velmi rozsáhlý nástroj a tak jen samotné ladění programu je na dlouho. V té fázi jsme v podstatě nyní.

Dobrá zpráva je, že velkou většinu bugů jsme již dokázali odladit.

Nové funkce StrategyQuant 4

Proberu zde několik hlavních funkcí, které v nové verzi najdete. Nebudu je rozebírat do hloubky, na to se spíše podívám v dalších článcích.

Podpora MT5

Máme velkou poptávku po MT5 (především z Asie), tak jsme ji zahrnuli.

Multi-timeframe a multi-symbol strategie

V SQ4 můžete stavět strategie, které se dívají současně na více trhů, např. EURUSD a GBPUSD. Počet trhů není nijak omezen. Stejně tak můžete kombinovat více trhů a více timeframe.

Více OOS

Nově můžete mít více OOS, tedy nejen na konci nebo na začátku dat, ale třeba i uprostřed. Můžete si pak dát OOS na dobu růstu, poklesu i stagnace a sledovat, jak se trh chová v těchto situacích.

Výrazně rychlejší backtester

Zrychlili jsme backtester a na 1 jádru zvládá otestovat i více jak 30 tisíc strategií za hodinu (EURUSD H1).

Možnost vlastních indikátorů

To, na co mnoho z vás čekalo. Nově si můžete pomocí Java snippetů snadno vytvářet vlastní indikátory. A i my vám je budeme pravidelně dodávat.

Zobrazení obchodů přímo v grafu

Toto byl velmi častý dotaz. Nově si můžete u strategie zobrazit obchody přímo v grafu. Do grafu si můžete vykreslit i všechny použité indikátory.

Není to zdaleka vše…

Nových funkcí je více – automatizace workflow, více stavebních bloků atd. Ale to až někdy příště.

Kde StrategyQuant 4 získat?

Jestli máte plnou verzi StrategyQuantu, máte k dispozici aktuální verzi SQ4 (stále ve vývoji, ještě není ze 100% dokončena, ale většina funkcí již funguje bez problémů). Stahovat ji můžete zde: https://strategyquant.com/betaversion4