Automatické obchodování

Automatické obchodování: Příběh tradera

V dnešním článku mám pro vás rozhovor s traderem. Tento trader byl na mém prvním semináři o automatickém obchodování v lednu 2014. Je to již tedy 3 roky, co se začal automatům věnovat a daří se mu velmi dobře.

Takže pojďme na to. 

Mohl by ses ve stručnosti představit? Kolik je ti let, čím se živíš, jaké máš cíle v životě.

Jmenuji se Tomáš Vaněk, je mi 29 let a pocházím z Kroměříže. Vystudoval jsem střední odbornou školu v Přerově a poté jsem se chtěl věnovat počítačům. Zrovna byl rok 2008, kdy probíhala krize, a jelikož v našem městě nebylo dostatek práce, rozhodl jsem se přestěhovat do Prahy, kde bylo více možností. Původní profesí jsem Linux/Unix administrátor, nicméně v posledních letech se mé zájmy přesunuly směrem k tradingu a to je jeden z důvodů, proč jsem nyní využil šance pracovat jako člen SQ týmu (support + vývoj strategií). Mám rád trading. Mimo jiné se mi na něm líbí to, že jej můžete dělat odkudkoliv na světě což považuji za svobodu, kterou jinde příliš nenacházím. Letos se například plánuji stěhovat na Maltu :).

Jak jsi se dostal k tradingu?

Díky jednomu kamarádovi. Ačkoliv on už se tradingu nevěnuje, tak já jsem u tradingu zůstal a jsem mu vděčný za to, že mě k tomu přivedl. Už od první chvíle, kdy jsem si otestoval první zkušební strategii v Metatraderu, jsem věděl, že automatické strategie jsou něco pro mě. Pak následovalo několik odboček než jsem se dostal k programu StrategyQuant.

Jak ses dostal k platformě Strategy Quant?

Před koupí StrategyQuant jsem vyvíjel strategie ručně a spolupracoval jsem s jedním programátorem. Vývoj byl drahý a zdlouhavý na odladění kódu. Proto jsem začal hledat nějaký nástroj, kde bych si strategie mohl stavět sám. Pak jsem narazil na StrategyQuant, ale tenkrát to bylo ještě jako EA wizard a až s verzí 3 přišla možnost stavět pomocí genetických algoritmů. Ze začátku jsem vůbec nevěděl, jak se platforma ovládá. Když se v lednu 2014 objevil kurz na tento software, tak jsem se neváhal zúčastnit. Ze začátku jsem byl velmi skeptický ke koupi SQ, tak jsem nejdříve zvolil cestu pronájmu. Za dva měsíce, co jsem SQ testoval, jsem neváhal a SQ koupil. Za tu dobu SQ pokročil do verze 3.8.1 a čekáme na novou revoluční verzi 4, která by měla vyjít již brzo a bude přinášet revoluční vylepšení.

Zúčastnil ses našeho kurz v roce 2016, co ti dal náš kurz?

Kurz obsahuje velmi dobré poznatky a návody, jak vyvíjet kvalitní strategie. Vše je podané srozumitelně a v podstatě jako “návod krok za krokem” a účastnící kurzu se tak velmi rychle dopracují ke kvalitním strategiím. Další výhodou kurzu je možnost seznámit se a začít spolupracovat s více obchodníky což práci velmi urychlí.

Jak dlouho obchoduješ pomocí SQ?

Licenci vlastním třetím rokem, na reálu s SQ strategiemi obchoduji druhým rokem.

Jaké máš výsledky? Podělíš se i o equity?

Výsledky jsou pro mne uspokojující, ale vždy je prostor pro zlepšení 🙂

Portfolio 12 strategii (+35%)

Portfolio 17 strategii (+70%)

Portfolio 7 strategií (+8%)

portfolio 23 strategii (+50%)

portfolio 7 strategii (+33%)

Portfolio 25 strategii (+45%)

Nejlepší strategie XAUUSD M30 (+13%)

Kolik máš strategií v portfoliu?

Dříve jsem byl zastáncem hodně strategií v portfoliu, ale v současné době se začínám soustředit spíše na více menších portfolií do 15 strategií.

Po jaké době jsi nasadil své první portfolio?

První portfolio jsem nasadil po půl roce usilovné práce. Nyní mám portfolií více a další budu nasazovat.

Jak se díky tradingu změnil tvůj život?

Trading mě výrazně posunul v cestě osobního rozvoje. Od doby co se mu věnuji hodně pracuji i na sobě a tím pádem změnil tak trochu i můj životní styl. I kdyby mi trading nepřinesl žádný zisk, udělal ze mě lepšího člověka. Ale trading děláme zejména pro zisk, takže jsem rád, že i ten mi to přineslo 🙂

Jak se díky automatům změnil tvůj život?

Asi se změnil můj pohled na trading jako takový. Začal jsem ho vnímat více statisticky a začal mít reálnější očekávání.

Co bys doporučil začínajícím traderům?

Nehledat žádné zkratky, neexistují. Každý si svoji cestu musí najít sám a poctivě odmakat. Nic zbytečně nekombinovat a vše držet jednoduché. Testovat na demu, ale také na reálu s malými penězi. Kdo si nezažije drawdown na reálném účtu, tak nemá představu, co s ním udělá psychika s větším kapitálem. A v neposlední řadě je potřeba mít trpělivost a disciplínu – určitě se zúročí 🙂

Jak vidíte sami, trading není nic nedosažitelného, stejně jako dlouhodobý úspěch. Je potřeba zodpovědně pracovat na své budoucnosti. Jsem rád, že spolupracuji s takovými lidmi, že mám spokojené a ziskové studenty a že své zkušenosti sdílí s ostatními. Ostatně i já jsem se od Tomáše něco naučil. Spolupráce zkrátka funguje obousměrně :).

Navíc důvod, proč tento rozhovor prezentuji, je ještě jeden. Tento student je velmi pečlivý a zodpovědný, jsem s ním v kontaktu dlouhodobě a když se mne v dubnu 2016 zeptal, zda by s námi nemohl pracovat, přemýšlel jsem, kam ho zapojit, protože kvalitní tým je pro nás klíčový. Nakonec se od ledna stává i členem našeho týmu. S jeho prací se setkáte a z jeho zkušeností budete mít možnost těžit, jelikož bude mít na starost vývoj strategií, podporu na fóru, emailu a konzultace na Skypu.