Akcie

Warren Buffett investuje do zlata. Proč?

30.8.2020 oslavil Warren Buffett 90. narozeniny a pořád mu to skvěle myslí. Určitě není na škodu jej sledovat a pokud do něčeho investuje, tak se zamyslet proč.

Poslední dobou Buffett prodal akcie bank (psali na blogu kolegové z Charles Bridge) a aerolinek a koupil společnost Barrick Gold (ticker GOLD), přestože Buffett je ke zlatě dost negativistický. Proto stojí za to se na společnost podívat.

Již z názvu a tickeru společnosti je jasně vidět zaměření společnosti, jedná o těžaře zlata. Je to jeden ze dvou největších těžařů zlata na americké burze.

Zajímavé je, že je to poprvé v historii, kdy Berkshire Hathaway nakoupila akcie společnosti těžící zlato.

Pro analýzu začněme sektorem. Těžba zlata není velký sektor, dvě největší těžařské společnosti mají kapitalizaci na úrovni 50 miliard dolarů, souhrnná kapitalizace všech společností se blíží 300 miliardám dolarů. Pro srovnání Automobilka Tesla ji má větší, Apple je větší přibližně 7x.

Dlouhodobý vývoj ceny akcie Barrick Gold:


Vývoj akcie Barrick Gold od roku 2010

Jak vidíte, korelace vývoje Barrick Gold s vývojem akciového trhu jako celku je velmi malá. Hlavním faktorem pro vývoj ceny akcie je cena zlata.

Desetiletý vývoj ceny zlata:


Vývoj ceny zlata od roku 2010

Grafy jsou velmi podobné. Navíc skokové navýšení ceny zlata v červenci a srpnu se zatím ve výsledcích nijak nepromítlo. To se stane až ve třetím čtvrtletí, kdy se výsledky pravděpodobně o dost zlepší. Výkazy takovýchto společností mívají několik specifik.

Jako například o zisk a na něj napojené dividendy. Takto středně velké společnosti nemají na vzhledem k volatilitě ceny zlata na to, aby vyplácely stabilní dividendy. Když se podíváme na zisk, tak značně kolísá, právě kvůli ceně zlata.

Barrick Gold není pro ty, kteří hledají stabilní dividendy. S ohledem na současnou cenu zlata se dá ale očekávat, že ziskovost půjde prudce nahoru a spolu s tím i dividendy. A pasivní příjem z takové investice může být velký.

Důvodem tedy nemusí být to, že Buffett čeká kolaps celého systému, ale to, že se u této akcie dá očekávat velký potenciál, kdežto u bank potenciál, s ohledem na klesající úroky, značně klesá.

Než si ale akcii koupíte, myslete na to, že je dobré udělat základní analýzu finančního zdraví a ocenění. Jak na to se dozvíte třeba v mém kurzu obchodování a analýzy akcií.