Akcie

ExxonMobil to neudržel…

Po několik desítek let zvyšoval ExxonMobil dividendy a byl tak dividendovým aristokratem. Ale letos již situaci neustál a mezi aristokraty se neudržel…

I když dividendu nesnížil, ale nechal ji stejnou, jako o rok dříve. Podmínkou členství v dividendových aristokratech však je, že musí dividendy zvyšovat, tato podmínka je jasně daná.

Srovnání aktuální situace

V roce 2016 byla situace podobná – ropa klesla a tím i zisky. Tehdy ExxonMobil při čistém zisku 8,4 miliardy dolarů použil na výplatu dividend 12,5 miliardy. Toto možné je, pro část dividend byl použít nerozdělený zisk minulých let.

Letos si ExxonMobil na něco takového netroufl. Rizik je jednoznačně více, aby si to mohl dovolit.

Dva pohledy na situaci

Objeví se dva pohledy, respektive dvě prezentace dividendové historie, obě budou pravdivé. První bude mluvit o tom, že společnost zastavila zvyšování dividend, a proto vypadla ze seznamu Dividendových aristokratů. Zde souhlasím, nesplnila podmínku pravidelného zvyšování dividend Druhý řekne, že patří mezi ne moc velký počet společností, které dividendy nesnížily. Pohled na vývoj dividend je v následujících dvou grafech.


Graf ceny akcie (nahoře, dividendy na akcii (uprostřed) a výnosu v % z ceny akcie (dole)


Přehled posledních deseti dividendových období

Z obou je jasně vidět nezvýšení dividend. Investoři hledající stabilně rostoucí dividendový výnos ji opustili. Jinak by se tato akcie sotva obchodovala s dividendovým výnosem 7,8 %. Z ropných společností nejde o jedinou. Na trhu najdeme 20 opravdu velkých společností s dividendovým výnosem alespoň nad 5 % – například AT&T, AbbVie, Chevron, Rio Tinto, TOTAL, IBM a další.

Sedm z těchto 20 jsou ropné společnosti, další tři jsou ze sektoru těžby průmyslových kovů. Pokud by došlo k poklesu dividendového výnosu ze 7 % na 3,5 %, tak nemusí být způsobem zachováním vyplácené dividendy a zdvojnásobením ceny akcie. Může jít také o snížení dividendy na poloviny, či menší snížení objemu vyplácených dividend doprovázeno poklesem ceny akcie.  Mějte to na vědomí.

Investujte s rozumem!