Akcie

Společnost, která má zápornou hodnotu, i když je zisková

Mám pro vás zajímavou situaci, která se na trzích odehrává. Je to jeden z extrémů, který může nastat, ale je velice zajímavý. Rozebereme si i důvody, proč tomu tak je.

Budeme se bavit o akciích společnosti DELL. Tu bude většina z vás znát jako výrobce kvalitních notebooků nebo pracovních stanic.

Hodnota společnosti DELL

Hodnota DELL je necelých 45 miliard USD. Společnost je na první pohled férově ocenění a docela i finančně zdravá. To teď ale není podstatné. Zajímavé je to, kam má DELL zainvestováno.

DELL totiž vlastní 80 % akcií ve společnosti VMware. VMware asi znát nebudete, ale je to zajímavá firma, která dělá technologie pro virtuání servery a další. A tady to začíná být zajímavé.

Anomálie v ocenění akcií DELL?

VMware také najdeme na burze. Hodnota společnosti je 58,57 miliardy USD, tedy více než společnosti DELL.

A tady se dostáváme k tomu, že to jaksi nesedí. 80 % z hodnoty VMware je 46,85 miliardy USD. Takže DELL s kapitalizací 44,50 miliardy USD vlastní v jiné firmě podíl v takovéto hodnotě.

Výpočet je jednoduchý: 44,5 – 46,85 = -2,35. 

V celé této transakci je tak hodnota samotné společnosti DELL záporná. A to DELL je velmi dobrá a zisková společnost, která má velmi kvalitní produkty.

Proč tomu tak je?

VMware neplatí dividendy, tedy jeho vliv na ziskovost DELL není tak zásadní. Společnost ale nyní zvažuje prodej podílu, také se mluví o tom, že by VMware vyplatil divideny 13 miliard USD. Obojí by se na hodnotě DELL výrazně podepsalo. Zatím je brzo řešit, z hlediska daní prodej nejspíše nehrozí dříve než na podzim 2021, ale je to zajímavé.

Představte si takovou situaci z pohledu soukromého investora. Koupíte celý DELL, pak odprodáte podíl ve VMware, zůstane vám DELL a nějaké drobné miliardy USD k tomu. To by bylo super! V reálu to tak snadné není, roli hrají daně a další faktory, ale minimálně to stojí za zamyšlení!

Na závěr mám pro vás pozvánku – pokud se chcete do finančních trhů trochu více ponořit, podívejte se na náš certifikační kurz na trhy.cz, který je komplet zdarma a najdete v něm informace jak o akciích, tak komoditách, opcích a dalších nástrojích. Celkem více než 83 lekcí, které vás provedou celým světem finančních trhů. Zdarma.