Indikátory

Jak obchodovat Bollingerova pásma

Jak jsem slíbil v přechozím článku o klouzavých průměrech, dnes se společně podíváme, jaký potenciál nabízí další trendový indikátor a tím jsou bollingerova pásma.

Definice indikátoru

[su_quote]Indikátor bollingerova pásma umožňují vizualizovat volatilitu trhu a cenovou úroveň v určitém časovém období.[/su_quote]

S čím nám indikátor pomůže? 

[su_list icon=“icon: check-circle“ icon_color=“#52de00″]
  • analyzovat stav trhu
  • analyzovat sílu trendu a volatilitu
  • časovat vstup do trhu
  • analyzovat, kdy je trh v chopu a raději neobchodovat
  • hledat potenciální obraty na trhu
[/su_list]

Co tvoří indikátor? 

Prostřední pás bollingerova pásma tvoří klouzavý průměr (v základu perioda 20) a horní i dolní pásmo signalizují volatilitu trhu.

Co sledovat v indikátoru

Průrazy dolního i horního pásma indikátoru, v praxi to vypadá následovně:

Schválně spočítejte, kolik průrazů indikátoru BP by bylo úspěšných. Je jich celkem 5.

Ztrátové jsou dohromady 3, z čehož nad dvěmi mám vykřičník, protože se jedná o zcela nelogické vstupy – je nastolen uptrend, který se odráží od trendové linky a trvá více než týden.

V horní části můžete vidět resistanci kolem 29., tam jsem zakreslil horinzotální linku a později na tom samém místo kolem 10. Sep došlo k otočení trendu včetně průrazu v BP.

Co kdybychom přidali RSI nebo MACD?

Zakreslil jsem do obou indikátorů dvě býčí divergence, které se staly současně s průrazem spodního bollingerova pásma, tím se pravděpodobnost dlouhé (long) pozice ještě zvyšuje.

Obchodníci, kteří obchodují bollingerova pásma se zaměřují hlavně na tyto situace, kdy trh prorazí vnější (horní či spodní) pásmo a současně se nachází na zajímavé cenové úrovni (support/resistance, kulatá cena), případně některý oscilátor potvrdí platnost vstupu a tím se zvyšuje pravděpodobnost úspěchu.

Obchodování indikátoru do směru trendu

Bollingerova pásma (zkratka BP) jsou ideální pro obchodování trendu. Na rozdíl od většiny ostatních indikátorů, BP mění svůj tvar na základě cenového období (stejně jako klouzavý průměr) a horní a dolní pásmo dokonale měří dynamiku a volatilitu trhu. Díky tomu můžeme získávat mnoho důležitých informacích o stavu trhu.

Existuje několik věcí, kterým je třeba věnovat pozornost při používání bollingerova pásma:

  • Během silného trendu zůstává cena (svíčka, chcete-li) blízko vnějšímu pásmu — při uptrendu zůstává zásadně nad hladinou prostředního pásma (klouzavého průměru) a naopak při downtrendu.
  • Překřížení klouzavého průměru (prostředního pásma) často signalizuje přerušení trendu. V předchozím článku o klouzavém průměru jsme si ale také vysvětlili, že klouzavý průměr funguje často také jako support nebo resistence. Je proto také potřeba zohledňovat další faktory při obchodování BP.
  • Zúžení všech pásem často předznamenává blížící se velký pohyb
  • Nelze indikátor obchodovat bezmyšlenkovitě a vstupovat do obchodu ihned, jakmile dojde k proražení vnějšího pásma. Svou roli hraje cenová hladina, případný support a resistence a také downtrend či uptrend. Vždy se snažte kombinvoat indikátor s price action nebo indikátory, které potvrdí platnost vstupu.
  • Nejedná se o svatý grál. Nicméně pokud jej používáte společně s dalšími technikami (indikátory, price action) můžete docílit opravdu nadprůměrně vysoké pravděpodobnosti úspěšného obchodu

V praxi to vypadá následovně: 

  1. Trh se dotkl dolního vnějšího pásma, ale pokračoval dále v nastoleném uptrendu. Velmi častá situace. Téměř po celou dobu svého pohybu až k bodu číslo 2. se cena pohybovala nad středním pásmem — klouzavým průměrem.
  2. Zúžení bollingerova pásma a trh pohybující se v chopu — do strany. Poté prudký pohyb (nejčastěji na vrub fundamentálních zpráv).
  3. Všimněte si hlavně horního a dolního pásma v daném období, došlo k velkému rozpětí, což signalizuje velkou volatilitu. Bohužel cena ani poté nesměřovala směrem dolů, ale ještě pár dní stoupala k úrovni 1.2000
  4. Cena se pohybovala podél v těsné blízkosti dolního pásma pod klouzavým průměrem, to signalizuje silný downtrend.
  5. Prostřední pásmo neboli klouzavý průměr v roli resistence, kdy nepustil cenu nad a trh tak pokračoval v downtrendu.

Indikátor nám poskytne opravdu mnoho informací o stavu trhu.

Jak najít absolutní vrchol nebo dno pomocí bollingerova pásma

1) Pro méně falešných signálů a případných obratů trendu, doporučujeme nejprve změnit základní nastavení indikátoru a nastavit standardní odchylku na 2.5 namísto 2.

Sníží se tak počet falešných průrazů vnějšího pásma a zůstanou pouze ty, které jsou způsobeny extrémní volatilitou, která má mnohem větší pravděpodobnost změnit směr trendu.

2) Přidat indikátor RSI a sledovat divergence, neboli odlišné chování ceny v trhu a křivky v RSI.

Všimněte si, jak se cena v grafu pozvolně klesá, až dojde k průrazu spodního bollingerova pásma (volatilní hrot) a mezitím indikátor RSI zaznamenává býčí divergenci (o tom zase v příštím článku).

Pár tipů na závěr

[su_list icon=“icon: check-circle“ icon_color=“#52de00″]
  • Nastavte odchylku indikátoru bollingerova pásma na 2.5
  • Naučte se vnímat rozdíly mezi volatilními průrazy vnějších pásem a běžným trendům a korekcím
  • Snažte se obchodovat na support a resistance úrovních
  • Kombinujte indikátor s oscilátory, které pomáhají hledat vstup do trhu
[/su_list]