Psychologie

Tajemství dlouhodobého úspěchu na burze

Je to již 12 let, co jsem se poprvé setkal s burzou. Letos jsem oslavil 31. narozeniny a dá se tak říct, že obchodování se věnuji celý profesní život. Sotva jsem opustil střední školu, dostal jsem se k trhům a zůstal u nich.

V mém obchodování jsem si prošel mnoha oblastmi a postupně se vyvíjel. Od scalpera jsem se dostal až do dnešního bodu, kdy kombinuji automatické strategie a investice do dlouhodobějších strategií a akcií.

Co chci ale říct a co je posláním tohoto článku – za těch 12 let jsem zjistil, co je pro úspěch v tradingu důležité. A zjistil jsem to nejen na sobě, ale i na mých studentech – v různých projektech jich prošlo opravdu mnoho a navíc z 95 zemí celého světa.

Ukážu vám čtyři základní body, díky kterým máte šanci uspět.

Respekt a pokora

Dvě slova, která jsou velmi důležitá pro každého tradera. Trh je velmi silný a vždy vás může porazit, je potřeba mít před ním respekt a podle toho se chovat. Respekt a pokora nechybí ani legendárnímu investorovi Warrenu Buffettovi. Bez těchto vlastností to zkrátka nejde.

Dlouhodobost

Pokud mám jeden dobrý den, je možné jej opakovat neustále dokola a dokola? Na internetu se často obchodníci vytahují výsledky za jeden den, ale realita je, že jeden den nic neznamená. Důležité je dívat se na dlouhodobé výsledky, ideální je 3 roky, minimum je jeden rok.

Vzdělávání

Trhy, ekonomika, byznys prostředí, vše se mění… Vzdělávejte se a čtěte. Já například měsíčně přečtu kolem dvou tisíc stran knih + mnoho textu na internetu. Vstřebávám stále nové informace, učím se od nejlepších. Tyto informace dále využívám v tradingu, investování… Mnoho lidí kolem mě, ať již studentů nebo zaměstnanců, to začali také dělat. A výsledky se jim začaly zlepšovat.

Strategie a psychika

V tradingu existuje jedna fáma – že můžete mít libovolnou strategii, ale pokud máte dobrou psychiku budete vydělávat. To není úplně pravda. Strategie sama o sobě musí být schopna dlouhodobě fungovat. Pokud ji již máme, dobrá psychika ji podpoří a špatná zabije. Myslete na to a zaměřte se na kvalitní strategie!

Jako první krok si přečtěte můj ebook, kde najdete rady, jak dobré strategie stavět a jak s nimi uspět. Najdete jej přímo zde pod článkem.