Komodity

Věštecká koule vs. silná zbraň

Viděli jste ten úžasný pokles na stříbře? Ve středu, za jediný den, klesla cena stříbra o cca 0.6 bodu! Toto číslo sice asi nic moc neřekne, ale pojďme si to přepočítat. Na jeden kontrakt tento pohyb představoval až 3 000 dolarů. V korunách je to více než 70 000 Kč. Někteří obchodníci se určitě těší z pěkného zisku, který se může ještě zvětšit. Jak to mohu vědět? Jistěže, věšteckou kouli nemám k dispozici, ale mám jinou silnou zbraň 🙂

Pokud mě už znáte, tak víte, že samotné futures neobchoduji. No i přesto si dělám analýzy cenových pohybů jednotlivých komodit, protože pochopitelně z toho vychází pak i obchodování komoditních spreadů. Kromě toho vydávám každé dva týdny Spreadový report s podrobnými analýzami některých zajímavých příležitostí. A právě future na stříbro, konkrétně SIK16, jsem v posledním reportu před cca dvěma týdny analyzovala. Shrnutí analýz bylo:

  • Technická analýza příznivá
  • COT analýza příznivá
  • Podrobná analýza sezonality mírně nepříznivá
  • 5/15-letá analýza sezonality příznivá

A co udělala cena?
Od vydání reportu cena stříbra ještě zamířila k rezistenci na 16 dolarech (mimochodem tuto bariéru jsem v reportu také zmínila). Důvodem bylo i zasedání FEDu a nečekané zprávy, že nenastane utahování měnové politiky v takovém rozsahu, jak se očekávalo. Pak si to ale cena zamířila prudce směrem na jih. Na grafu šipka ukazuje na tento extrémní cenový pokles …

Cena striebra

A vrátím se nyní k otázce, zda bylo možné tento pohyb dolů očekávat.
Ano bylo. A není vůbec vyloučeno, že pokles bude ještě pokračovat. Kdo pracuje s COT analýzou, tak ví, o čem mluvím. Tohle je ta moje silná zbraň. Ani čarodějka by mi nevnutila své věštby z věštecké koule.

Konkrétně na stříbře analýza COT funguje velmi dobře. Připravila jsem pro vás dva obrázky, kde si to můžete sami všimnout. První představuje COT analýzu skupiny velkých spekulantů. Druhý obrázek patří COT analýze skupiny zajišťovatelů. Svislé čáry ukazují na extrémní situace překoupeného trhu se stříbrem.

COT analýza striebro

COT analýza striebro

Už vidíte tu silnou zbraň? Všimli jste si již na první pohled tu souvislost mezi cenou (modrá křivka na grafech) a tím, jak v té době obchodují na trhu dva hlavní hráči? Pokud ne, všimněte si ještě jednou tyto dvě základní věci:

Lokální maxima COT indexu velkých spekulantů nebo lokální minima COT indexu zajišťovatelů odpovídají cenovým lokálním maximům.

I přesto, že drahé kovy jsou poměrně složité trhy, vidíte sami, že jejich cenový pohyb je možné poměrně jednoduše predikovat. A není to něco, co tu plácám, jak se říká, „do větru“. Ti, kteří můj Spreadový report odebírají, se o tom sami přesvědčili. Už začátkem roku jsem totiž v reportech analyzovala možný růst cen drahých kovů, který nakonec i nastal. A vidíte… bez věštecké koule. Postačí jednoduchý postup a ovládnutí pár zásadních věcí.

Vztah mezi COTem a cenou vychází s podstaty obchodování jednotlivých velkých skupin obchodníků. O tom jsem již psala v článcích COT report – zajišťovatelé a Spekulanti vs. zajišťovatelé. Kdo tomu rozumí, má obrovský náskok před ostatními, kteří používají například pouze sezonalitu.